کشف ماسک پادشاه مایایی

0
170

باستان‌شناسان ماسک یکی از پادشاهان مایایی را کشف کرده‌اند که متعلق به قرن هفتم میلادی است.

 

اخیراً ماسکی نادر متعلق به قرن هفتم میلادی کشف شده که چهره پاکال کبیر پادشاه مایایی را به تصویر کشیده است. این ماسک گچی اثر باستانی از قرن هفتم میلادی است که چهره پاکال کبیر را در سن پیری نشان می‌دهد.

کینیچ جاناب پاکال امپراتور مایا در اواخر دوره کلاسیک دوران پیشاکلمبی در آمریکای مرکزی بود. دوره پاکال دوره شکوفایی فرهنگ و تمدن مایا بوده است. او پس از مادر خود ساک کوک به پادشاهی رسید. در دوره حکومت وی، کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های بسیاری در پالنکه ساخته شد که تا به امروز باقی مانده‌اند.

636710750143238345
بیشتر آثار هنری کشف‌شده از این دوره پاکال کبیر را در سنین جوانی نشان می‌دهد اما ماسک تازه کشف‌شده این پادشاه مایایی را با چین‌وچروک صورتش به تصویر کشیده است.
پاکال در سن ۱۲ سالگی به پادشاهی رسید و تا زمان مرگش در ۸۰ سالگی به حکومت خود ادامه داد.
این ماسک طی حفاری سایت باستانی پالنکه در جنگل‎های مکزیک پیدا شد. پالنکه نام یک شهر باستانی از شهرهای مربوط به تمدن مایا است که امروز بقایای آن در جنوب مکزیک وجود دارد. این شهر در قرن هفتم میلادی ساخته شده و به دوره کلاسیک تمدن مایا مربوط است. پالنکه جزو میراث جهانی یونسکو است.

636710594528546171
این ماسک گچی ۲۰ سانتی‌متری توسط تیمی از باستان‌شناسان بین‌المللی در سیستم زه‌کشی معبدی باستانی در این سایت کشف شده است. پالنکه در جنوب مکزیک در نزدیکی مرز گواتمالا قرار دارد. به گفته دانشمندان این ماسک چهره کینیچ جاناب پاکال یا پاکال کبیر را نشان می‌دهد. این ماسک گچی چین‌وچروک و خطوط دور دهان و گونه‌های این پادشاه مایایی را نشان می‌دهد.
این ماسک برای اولین بار چهره پاکال کبیر در سن پیری را نشان داده است. پاکال از سال ۶۵۱ تا ۶۸۳ میلادی بر قوم مایا حکومت کرد.
به گزارش آنا از دیلی‌میل، باستان‌شناسان در کنار این ماسک چند مجسمه سرامیکی، استخوان‌های تزئین‌شده و بقایای چند حیوان از جمله مارمولک، خرچنگ و لاک‌پشت پیدا کرده‌اند.