کشف قدیمی‌ترین ذخیره آب در جهان

0
891

دانشمندان قدیمی‌ترین مخزن آب شناخته شده در جهان را در برکه‌ای باستانی در کانادا یافته‌اند که دست‌کم دو میلیارد سال قدمت دارد.
براساس گزارش BBC، بخش اول این منبع قدیمی آب در سال ۲۰۱۳ در معدن کید در اونتاریوی کانادا کشف شد و در آن سال قدمت آن ۱.۵ میلیارد سال تخمین زده شد،‌اما بررسی‌های بیشتر این منطقه منبعی قدیمی‌تر از آب را آشکار ساخته‌است.

کشف اولیه این مایع باستانی در سال ۲۰۱۳ در عمق ۲.۴ کیلومتری در تونلی زیرزمینی یک تونل رخ داد،‌اما این معدن که با داشتن عمقی برابر ۳.۱ کیلومتر عمیق‌ترین معدن فلزی جهان به شمار می‌رود،‌فرصتی برای حفاری بیشتر را در اختیار دانشمندان قرار داد.

منبع آب جدید در عمق سه کیلومتری معدن کشف شده‌است و حجم آن بیشتر از حد تصور است. آب‌های روی زمینی معمولا نسبت به آب‌های زیرزمینی با سرعت بیشتری در جریانند، اما آب کشف شده در معدن جدید با سرعتی دور از انتظار، دو لیتر در دقیقه در جریان است. محققان با بررسی گاز‌های حل شده در این منبع آب زیرزمینی، گازهایی مانند هلیوم،‌نئون، آرگون و زنون توانستند قدمت آن را به دست‌کم دو میلیارد سال پیش نسبت بدهند و آن را به عنوان قدیمی‌ترین منبع آبی در جهان معرفی کنند.

در پژوهشی که در ماه اکتبر منتشر شد،‌بررسی محتوای سولفاتی آب در عمق ۲.۴ کیلومتری پدیده ای جالب توجه را آشکار ساخت، اینکه سولفات در واکنشی شیمیایی میان آب و سنگ ایجاد می‌شود و حاصل رسوب از آب‌های سطحی زمین نیست. این به آن معنی است که وضعیت ژئوشیمیایی در این استخرهای باستانی که از آب‌های سطح زمین جدا مانده‌اند، به شکلی است که به صورت مستقل توانایی شکل‌دادن به حیات میکروبی و ایجاد اکوسیستمی زیرزمینی با امکان بقا برای میلیاردها سال را داشته‌اند.