کشف قدیمی‌ترین درخت زنده اروپا

0
157

محققان یک درخت کاج بوسنیایی را در یونان کشف کرده‌اند که بیش از هزار سال قدمت دارد، از این رو آن را به عنوان کهنسال‌ترین درخت زنده اروپا معرفی کرده‌اند.

 سن این کاج قدیمی با استفاده از تکنیک شمارش حلقه‌های درخت و با استفاده از تکه‌ای نمونه‌برداری‌شده از مغز تنه درخت تعیین شد.

محققان دانشگاه استکلهم، دانشگاه ماینز و دانشگاه آریزونا در کشف این درخت با یکدیگر همکاری داشته‌اند. دانشمندان معمولا برای تعیین قدمت درخت‌ها از شمارش حلقه‌های آن استفاده می‌کنند که تا حدی می‌تواند قدمت درخت را مشخص سازد.

پال کروسی از دانشگاه استکهلم می‌گوید سال‌ها پیش درباره جنگلی جالب توجه در یونان مقاله‌ای مطالعه کردم و تحت تاثیر دوران‌های تاریخی،‌تاریخ نسل‌ها و فروپاشی امپراطوری‌هایی قرار گرفتم که این درخت به چشم دیده است. این درخت با توجه به زیستگاه یونانی‌اش آدونیس نام گرفته‌است، به معنی الهه زیبایی.

به گزارش همشهری به نقل از دیسکاوری، به گفته کروسی، بقای این جاندار پیچیده و زیبا در چنین محیط نامساعد و برای این مدت طولانی در سرزمینی که بیش از ۳۰۰۰ سال از ظهور تمدن در آن می‌گذرد،‌بسیار قابل توجه‌است.

خوشبختانه این جنگل طی هزار سال گذشته دست‌نخورده باقی مانده‌است. درخت آدونیس در کنار ده‌ها درخت دیگری کشف شده‌است که همگی قدمتی بالای هزار سال دارند و همگی روی خطی مشخص در کوهستان پیندوس روئیده‌اند.