کشف عمیق‌ترین غار زیردریایی در جهان

0
263

محققان در جمهوری چک به تازگی سفری اکتشافی به دره رانیکا، یا پرتگاه هارنیس را به پایان رسانده‌اند تا برای اولین‌بار از زمان کشف این سازه در سال ۱۹۹۹ تا به امروز تایید کنند که هارنیس عمیق‌ترین غار زیردریایی در جهان است.
براساس گزارش ساینس الرت،‌ این گروه که غواصی لهستانی به نام کریستوف استارناوسکی آنها را همراهی می‌کرد، توانستند با استفاده از یک نقلیه کنترل از راه دور خود را به عمق ۴۰۴ متری این غار برسانند،‌این به آن معنی است که این غار آهکی ۱۲ متر عمیق‌تر از دومین غار زیردریایی جها،‌غار پوزو دل مرو در ایتالیا است.

این سفر اکتشافی جدید که با پشتیبانی شبکه نشنال جئوگرافیک صورت گرفته‌است، نتیجه دو سال غواصی مستمر بوده‌است. در سال ۲۰۱۴ استارناوسکی تصور کرد توانسته در عمق ۲۰۰ متری به انتهای این غار برسد. اما با بررسی‌های بیشتر وی به وجود مسیری بسیار باریک پی برد که به تونلی غول‌پیکر و عمودی منتهی می‌شد. استارناوسکی تلاش کرد این مسیر را با استفاده از یک زیردریایی کنترل از راه دور طی کند اما در عمق ۳۸۴ متری مسیر را گم کرد.

وی در سال ۲۰۱۵ غواصی دیگری انجام داد و دریافت مسیری باریکی که پیش از این کشف کرده‌بود، وسیع‌تر شده‌است و می‌تواند درون آن شنا کند. وی زمانی که در دل این مسیر پرتگاه تاریک شنا می‌کرد،‌در عمق ۲۶۵ متری از آن کاوشگر دیگری را راهی اعماق غار کرد تا در نهایت در عمق ۳۷۰ متری کاوشگر روی یک تکه سنگی فرود آمد.

در آخرین سفر اکتشافی که هفته گذشته انجام گرفت، محققان با استفاده از یک ROV یا نقلیه کنترل از راه دور، توانستند کل غار را مورد بررسی قرار دهند و تایید کننده که این غار با عمقی برابر ۴۰۴ متر عمیق‌ترین غار زیردریایی جهان است. در این سفر، استارناوسکی تا عمق ۲۰۰ متری غواصی کرد تا دستورالعملی را برای زیردریایی کنترل از راه دور فراهم آورد. پس از به آب انداختن زیردریایی وی تا عمق ۶۰ متری آن را همراهی کرد و پس از آن به سطح آب بازگشت.

به گزارش همشهری؛ از آن به بعد متخصصان از سطح آب با کمک فیبرهای نوری زیردریایی را ابتدا تا عمق ۲۰۰ متری و سپس تا عمق ۴۰۴ متری هدایت کردند. محققان ۱۰۰ درصد از محاسبه عمق این غار اطمینان دارند. به گفته محققان این غار شبیه به یک آتشفشان است که از جوشیدن آب‌های معدنی از کف دریا به سمت بالا ایجاد شده‌است. احتمالا تنها سه غار دیگر شبیه به آن در جهان وجوددارند،‌از این رو همه‌چیز درباره این غار کاملا غیرعادی است.