کشف شهر مردگان در مرکز مصر

0
248

باستان‌شناسان در جریان کاوش‌های خود در مرکز مصر برای نخستین بار یک شهر مردگان کشف کرده‌اند که مومیایی‌های کشف شده در آن به بزرگان جامعه و راهبان مصری و نه پادشاهان تعلق دارد.

 باستان‌شناسان مصری در جریان کاوش‌های خود در روستایی به نام تونه الجبل واقع در مرکز مصر ۱۷ جسد مومیایی‌شده کشف کرده‌اند.

سازمان باستان‌شناسی مصر روز شنبه ۱۳ می ۲۰۱۷ کشف‌هایی بی‌نظیر در جنوب قاهره را تایید کرد و اعلام کرد اگرچه مومیایی‌های کشف شده از خاندان پادشاهی نیستند، اما به نظر می‌رسد که متعلق به برگزیدگان و راهبان بوده باشند.

در کنار این مومیایی‌های ارزشمند تعداد زیادی تابوت سنگی و همچنین دو پاپیروس‌ مکتوب کشف شده است. این مومیایی‌ها در گور دخمه‌های استان مینیا کشف شده‌اند.

صلاح الکولی، سرپرست گروه کاوش می‌گوید این اولین‌باری است که شهر مردگانی با این تعداد بالا از مومیایی‌ها در مرکز مصر کشف شده‌است. به گفته وی هنوز امکان کشف آثار و بقایای دیگری در این منطقه که در نزدیکی گورستان حیوانات واقع شده‌‌است،‌ وجود دارد.

طبق اعلام سازمان باستان‌شناسی مصر، جنس تابوت‌های کشف‌شده از سنگ آهک و سفال است. در کنار آنها تابوت‌هایی متعلق به حیوانات،‌به ویژه تابوت‌هایی که مخصوص پرندگان ساخته شده‌اند کشف شده‌است.

گزارش همشهری به نقل از نیویورک‌تایمز، هنوز باستان‌شناسان نتوانسته‌اند قدمت حقیقی مومیایی‌ها را تعیین کنند اما به گفته مقامات سازمان باستان‌شناسی مصر این اجساد به دوران پسین مصر باستان، یعنی ۳۰۰ سال پیش از فتح مصر به دست اسکندر مقدونی در سال ۳۳۲ قبل از میلادتعلق دارند. با این‌همه احتمال آن وجود دارد که اجساد به دوران دودمان بطلمیوسی یعنی به ۳۰ تا ۳۰۵ سال پیش از میلاد تعلق داشته‌باشند.