کشف شدت داغی یک سیاره توسط تلسکوپ ناسا

0
115

دانشمندان برای مدت‌ها می‌دانستند که سیاره ۵۵ Cancri که در فاصله ۴۰ سال نوری از زمین واقع شده‌است، سیاره‌ای داغ است، و اکنون می‌دانند این سیاره چقدر داغ است.

 ناسا اعلام کرد تلسکوپ فضایی اسپیتزر موفق به ایجاد نقشه‌ای حرارتی از این سیاره شده‌است، اولین نمایش گرافیکی از داده‌های حرارتی در یک سیاره فراخورشیدی.

به گفته برایس اولیویه دیموری فیزیک‌اخترشناس دانشگاه کمبریج، جدید‌ترین یافته‌ها خبر از آن دارند که این سیاره از شب‌هایی داغ و روزهایی به شدت داغتر برخوردار است. این سیاره که در خارج از سامانه خورشیدی زمین قرار گرفته، به اندازه‌ای به ستاره میزبانش نزدیک است که هر ۱۸ ساعت یکبار گردش به دور مدار آن را تکمیل می‌کند. یک رخ این سیاره که رخ روز آن است،‌همواره به سمت ستاره‌اش قرار گرفته‌است.

نقشه جدید نشان می‌دهد رخ روز سیاره دمایی برابر ۲۴۲۶ درجه سانتیگراد دارد و دمای رخ شب آن ۱۱۲۶ درجه است، به این شکل تفاوت دمایی میان دو رخ سیاره به ۱۲۸۲ درجه سانتیگراد می‌رسد.

به گفته دانشمندان این تفادت دما نشان از آن دارد که چرخش گرما در سیاره از کارایی مناسبی برخوردار نیست، احتمالا به این دلیل که تنها یک رخ سیاره دارای اتمسفر است یا جریان گدازه‌های آتشفشانی عامل این رویداد شده‌است.

ناسا می‌گوید اطلاعات جدید نشان می‌دهند این سیاره از اتمسفر بزرگی برخوردار نیست و گدازه‌هایی که در رخ شب سیاره در حرکتند، ممکن است بدون وجود سیستم انتقال گرمایی،‌به مرور سخت شوند. به احتمال زیاد رخ روز سیاره دارای رودهایی از مواد مذاب و دریاچه‌هایی از ماگما است،‌اما در رخ شب جریان‌های گدازه‌ای مانند آنچه در هاوایی دیده می‌شود، سخت و جامد شده‌اند.

 براساس گزارش همشهری به نقل از CNN، ابرزمین‌ها ابعادی ۱۰ برابر بزرگتر از زمین دارند اما وزن آنها نسبت به غول‌های گازی مانند نپتون کمتر است. این سیاره‌ها ممکن است از گاز، سنگ و یا ترکیبی از هردو ساخته شده‌باشند. برخی از دانشمندان براین باورند ابرزمین‌ها نسبت به سیاره‌های هم‌اندازه زمین از احتمال بیشتری برای قابل سکونت بودن برخوردارند.

  ۵۵ Cancri که در سال ۲۰۰۴ کشف شد، ابعادی دو برابر زمین داشته و از جرمی هشت برابر زمین برخوردار است.