کشف سیاره‌ای جدید توسط فضاپیمای از کارافتاده ناسا

0
139

فضاپیمای کپلر ناسا برای شکار سیاره‌های شبه‌زمینی طراحی شده‌است، اما بروز نقص فنی مانع از ادامه یافتن فعالیتش در فضا شد و اکنون پس از برنامه‌ریزی دوباره و آغاز دوباره فعالیتش، سیاره‌ای جدید کشف کرده‌است.

سیاره‌ای که پس از تغییر برنامه و تعیین هدف جدید متناسب با توانایی‌های به‌جامانده در کپلرکشف شده، HIP11654b نام دارد و قطر آن ۲٫۵ برابر زمین و کوچکتر از نپتون است.

این سیاره در مدار ستاره‌ای حرکت می‌کند که هم‌سوی صورت فلکی حوت است و هر ۹ روز یکبار مدارگردی‌اش را کامل می‌کند. فاصله این سیاره به ستاره‌اش بسیار نزدیک‌تر از آنی است که حیات مجال حضور در آن را داشته باشد. این سیاره در فاصله ۱۸۰ سال نوری از زمین قرار گرفته‌است.

با این‌همه کشف این سیاره که شباهت چندان زیادی به زمین ندارد علاوه براینکه اطلاعاتی جدید درباره جهان هستی را آشکار ساخته‌، اطلاعاتی که سال گذشته و با بروز نقص فنی در فضاپیمای کپلر،‌دانشمندان از کشف آن ناامید شده‌بودند، کارامد‌بودن استرتژی جدیدی که کپلر برای ادامه ماموریتش در پیش گرفته را نیز به اثبات رسانده‌است.

به گفته پاول هرتز مدیر بخش فیزیک اختری ناسا، تابستان گذشته توانایی تولید علمی کپلر پس از بروز نقص فنی در چرخ‌های واکنشی این فضاپیما دچار اخلال شد. اما دانشمندان و مهندسان استراتژی جدیدی را در پیش گرفتند و از فشار نور خورشید به جای چرخ‌های واکنشی از کار افتاده فضاپیما استفاده کردند و توانستند به این شیوه فضاپیما را در مسیر و موقعیت درست قرار دهند؛ و اکنون کپلر برای ادامه ماموریت خود آمادگی کامل دارد.

به گزارش همشهری به نقل از CNN،  به گفته استیو هوول دانشمند پروژه کپلر، کپلر اکنون در موقعیت بسیار عالی قرار گرفته تا به دانش انسان درباره جهان‌های بیگانه بیافزاید و مرز میان سیاره‌های سنگی مانند زمین و سیاره‌های یخی مانند نپتون را مشخص سازد.