کشف راه مخفی در هرم ۱۰۰۰ ساله مایایی

0
482

باستان‌شناسان یک راه مخفی زیرزمینی در هرم ۱۰۰۰ ساله مکزیکی کشف کرده‌اند و معتقدند که این کشف می‌تواند پرده از رازهای اعتقادات مایایی‌ها بردارد.

محققان موفق به کشف یک راه‌ مخفی در یک هرم باستانی مایایی شدند که از زمان کشفش در دهه ۱۵۰۰ توسط مهاجران اسپانیایی توجه کاوشگران زیادی را به خود جلب کرده است. متخصصان یک راه زیرزمینی در این هرم پیدا کرده‌اند که معتقدند به یک غار پر‌آب (آبگیر) در معبد «کوکولکان» در شهر ایتزا مکزیک راه دارد.

کوکولکان یکی از خدایان اساطیری میان سرخپوستان آمریکای مرکزی است که در اعتقادات اقوام کیچه، مایا و آزتک جای داشته‌ است. کوکولکان به معنی مار بالدار است.

در داستان‌هایی گفته شده است که مایایی‌ها پیشکش‌های انسانی را در غارهای پرآب زیرزمینی قربانی می‌کردند، بنابراین دانشمندان معتقدند که در این آبگیر بقایای انسان وجود دارد.

محققان امیدوارند که راه مخفی مسدود‌شده، جزئیات جدیدی درباره اعتقادات باستانی مایایی‌های باستان به ارمغان آورد.

636463541620261188

باستان‌شناسان با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته عکسبرداری موفق به کشف این راه مخفی شدند. آنها از لیدار نفوذی، نوعی رادار که سیگنال‌های الکترومغناطیسی آن از میان دیوار و دیگر سازه‌های معماری عبور می‌کند، استفاده کردند تا از هرم، زیربنا و اطراف آن نقشه‌برداری کنند.

در حال حاضر محققان تنها می‌دانند که چنین تونل وجود دارد و امیدوارند که ورودی این راه مخفی را پیدا کنند. این تونل مسدود‌شده از طریق یک مقبره کوچک، به نام «اساری»، پیدا شده است.

636463541622761101

داخل هرم کوکولکان

به گفته باستان‌‌شناسان، آنها از طریق غار زیر هرم وارد تونل مخفی شدند اما این راه کاملا بسته شده است و احتمال می‌رود این عمل توسط مایایی‌های باستان انجام شده باشد.

محققان قصد دارند که دوباره وارد تونل مخفی شوند و این بار راه را باز کنند تا دریابند که آیا این راه به محل قربانی کردن انسان‌ها، یا آبگیر که در زیر هرم قرار دارد، ختم می‌شود یا خیر.

636463541573229739

در سال ۲۰۱۵، دانشمندان آبگیری بزرگ را زیر این هرم ۱۰۰۰ ساله پیدا کردند.

به گزارش آنا به نقل از DailyMail، باورها بر این است که مایایی‌ها معبد کوکولکان را ۹۰۰ الی ۱۱۰۰ سال پیش ساخته‌اند. دانشمندان نگران هستند که آبگیر زیر هرم و رودخانه جاری منجر به تخریب کل این ساختمان شود.