کشف دو اتاق مخفی در دل اهرام مصر

0
347

همواره این فرضیه وجود داشته‌است که در زیر هرم بزرگ جیزه شبکه‌ای مخفی از معابر و اتاقک‌ها وجود دارد که با هدف اجتناب کردن از ورود باستان‌شناسان و سارقان ساخته شده‌اند، و اکنون محققان سندی واقعی از وجود فضاهایی خالی در این هرم را به دست آورده‌اند.

این فضای خالی مرموز در پس رخ شمالی هرم واقع شده‌است و حفره‌ای دیگر نیز در حاشیه شمال شرق کشف شده‌است که هردو به طور کامل از راهروی اصلی و فضای داخلی مقبره‌های درون هرم مجزا هستند.

هرم بزرگ جیزه که به هرم خوفو نیز شهرت دارد، درحدود ۴۵۰۰ سال پیش برای فرعون خوفو ساخته شده‌است. این هرم در زمانی که بنا شد، ارتفاعی برابر ۱۴۶ متر داشت و بزرگترین سازه در کل کشور مصر به شمار می‌رفت.

محققان دانشگاه‌ها و موسسه‌ها و شرکت‌های فناوری مختلف از سرتاسر جهان در پروژه‌ای به نام اسکن کردن اهرام حضور یافته‌اند تا با بررسی هرم بزرگ با استفاده از ابزارهای غیر مخرب به یافته‌های جدیدی درباره این سازه مرموز دست یابند. در این پروژه که هدایت آن به عهده دانشگاه قاهره و موسسه فرانسوی به نام HIP است، محققان باید از ترکیبی از سیستم‌های حرارت‌سنجی فروسرخ، شبیه‌سازی سه‌بعدی،‌و تصویربرداری و رادیوگرافی میونی، شگفتی‌های اهرام را آشکار سازند.

محققان با استفاده از همین تکنیک‌ها،‌ اکنون درجایی که در حالت عادی باید دیوار وجود داشته‌باشد،‌فضاهایی خالی کشف کرده‌اند. اصلی‌ترین ابزار در این پروژه تصویربرداری میونی است که به واسطه آن ذرات میون درون محیط پراکنده می‌شوند و نقشه‌ای سه‌بعدی از سازه اهرام را در اختیار محققان قرار می‌دهند.

یکی از حفره‌های کشف شده ۱۰۵ متر بالاتر از کف هرم در بخش شمال شرق واقع شده‌ و دیگری نیز در پس رخ شمالی هرم در نزدیکی در ورودی دیده شده‌است و هیچ مدرکی از مرتبط بودن این دو فضا به یکدیگر به دست نیامده است. اکنون محققان درتلاشند تا شکل،‌اندازه و موقعیت دقیق این اتاقک‌ها را با استفاده از سیستم تصویربرداری میونی مشخص سازند.

به گزارش همشهری به نقل از لایو‌ساینس، اولین‌بار نشانه‌های وجود این حفره در سال ۲۰۱۵ با مشاهده سیگنال‌های حرارتی غیرعادی در پس رخ شمالی هرم کشف شد.