کشف دومین سیاره در حال چرخش به دور ستاره بتا سه پایه

0
168

دانشمند اخیرا اظهار کرده‌اند سیاره‌ای عظیم را شناسایی کرده‌اند که در حال چرخش به دور ستاره “بتا سه‌پایه” (Beta Pictoris) است.

پژوهشگران “دانشگاه گرنوبل آلپس” (University of Grenoble-Alpes ) فرانسه ادعا کرده‌اند دومین سیاره ای را که در حال چرخش به دور ستاره درخشان بتا سه پایه است را شناسایی کرده‌اند.

“بتا سه‌پایه” یک ستاره است که در صورت فلکی سه‌پایه قرار دارد. بتا سه‌پایه دومین ستارهٔ درخشان در صورت فلکی سه‌پایه است. این ستاره که در فاصله  ۶۳ سال نوری از منظومه شمسی قرار گرفته، جرم آن ۱.۷۵ و درخشندگی ان ۸.۷ بیشتر خورشید است. سامانهٔ بتا سه‌پایه بسیار جوان و تنها ۸ میلیون تا ۲۰ میلیون ساله است، هرچند که در حال حاضر در مرحلهٔ اصلی از تکامل خود است.

“آنی ماری لاگرینج” (Anne-Marie Lagrange) اخترشناس فرانسوی و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما طی این مطالعه موفق به شناسایی سیاره غول پیکری که حدود ۳۰۰۰ بار عظیم تر از زمین است، شده ایم. اگر فاصله زمین از خورشید را در نظر بگیریم فاصله این سیاره از ستاره خود ۲.۷ بار بیشتر از فاصله زمین از خورشید است.

سیاره جدید “بی سه‌پایه سی” (b Pictoris c) نام دارد. لاگرینج و تیم او پیش تر و درسال ۲۰۰۹ نیز موفق به شناسایی “بی سه‌پایه بی” (b Pictoris b) خواهر “بی سه‌پایه سی” شده بودند.

به گزارش ایسنا؛ یافته‌های این مطالعه در مجله “Nature Astronomy” منتشر شد.