کشف حیات فرازمینی در کمتر از دو دهه دیگر

0
165

اخترشناسی به نام کریس ایمپی می‌گوید تلاش برای یافتن حیات فرا زمینی به زودی و طی ده سال آینده به نتیجه خواهد رسید.

ایمپی در مصاحبه‌ای با نشریه فیوچریسم اعلام کرد بشر تا کشف حیات فرازمینی کمتر از دو دهه فاصله دارد،‌اما این حیات به شکلی که تصور می‌شود نخواهد‌بود.

ایمپی معتقد است حیات هوشمند در برابر دیدگان ما قرار دارد و ما تنها قادر به دیدن آن نیستیم. از این رو توصیه می‌کند که محققان برای یافتن آن روی سامانه خورشیدی زمین متمرکز شوند. وی معتقد است حیات هنوز در مریخ وجود دارد اما به دلیل اینکه در لایه‌های زیرین سیاره پنهان شده،‌یافتن آن دشواری‌هایی دارد.

ایمپی می‌گوید درصورتی که بتوان سنگ‌های مریخی را از مناطقی خاص که در گذشته حیات در آن جاری بوده برداشته و به زمین آورد،‌ممکن است بتوان نشانه‌های حیات امروزی را در آن کشف کرد. وی معتقد است دیگر اجرام سامانه خورشیدی نیز می‌توانند میزبان حیات باشند که اصلی‌ترین آنها قمر اروپا است که ماموریت‌های آینده به این قمر اگر کاملا نتیجه‌بخش نباشد،‌ امیدوار کننده خواهد بود و مدارک بیشتری از امکان وجود حیات در دریاهای قمر اروپا در اختیار دانشمندان قرار خواهد داد.

 ایمپی برای محدود کردن هدف مطالعه در جهانی که وسعت آن بر کسی پوشیده نیست توصیه می‌کند که روی سیاره‌های فرازمینی کشف شده و روی اتمسفر این سیاره‌ها، و نه سطح آنها مطالعه شود. به گفته وی طی چند سال آینده می‌توان از تلسکوپ جیمز‌وب و دیگر تجهیزات ردیابی برای کشف نشانگرهای زیستی مانند اکسیژن و متان در اتمسفر سیاره‌های شبه‌زمینی استفاده کرد.

به گزارش همشهری به نقل از ساینس الرت،‌به این شیوه می‌توان نزدیک‌ترین سیاره‌ها به زمین،‌از نظر ویژگی‌های ساختاری و نه از نظر فاصله را ردیابی کرد و از آنجایی که زمین تنها سیاره قابل سکونتی است که بشر می‌شناسد، یافتن شبیه‌ترین سیاره به زمین بهترین فرصتی است که دانشمندان در اختیار دارند.