کشف جمجمه مرد خوش‌قیافه با لبخندی زیبا از عصر برنز

0
686

دانشمندان جمجمه ۳۰۰۰ ساله‌ای را در مزرعه‌ای در نورث‌آمبرلند کشف کرده‌اند که متعلق به مرد جذابی از دوره عصر برنز است.

مجموعه‌ای استخوان در یک زمین کشاورزی در نورث‌آمبرلند، شهری در شمال شرقی انگلستان، پیدا شده است که به گفته محققان متعلق به مردی جذاب با لبخندی زیبا از عصر برنز است.

باوجود این که بیش از سه هزاره از مرگ این مرد می‌گذرد اما متخصصان زیبایی او را فوق‌العاده نامیده‌اند.

این استخوان‌های ۳۵۰۰ ساله در یک گودال تدفینی، یک ساختار سنگی تابوت مانند، در یک مزرعه پیدا شده است. صاحب این زمین کشاورزی در حال آماده کردن زمین برای کشت بوده است که به طور اتفاقی متوجه این گودال تدفینی می‌شود.

سانیتا نزیرویک، متخصص پزشکی قانونی دانشگاه دربی، استخوان‌های تازه کشف شده را مورد بررسی قرار داد تا اطلاعات بیشتری درباره صاحب آنها به دست آورد که متوجه نکته جالب توجهی شد.

نزیرویک تاکنون بقایای هزاران نفر را آنالیز کرده است اما تقارن استخوان‎های این مرد عصر برنز باعث شگفت او شد.

وی در این باره می‌گوید: «آنالیزهای استخوانی نشان می‌دهد که این مرد فوق‌العاده جذاب بوده و لبخند زیبایی هم داشته است. با توجه به دوره‌ای که این مرد در آن زندگی می‌کرده، داشتن دندان‌هایی به این زیبایی حیرت‌آور است».

به گفته متخصصان دندان‌های این مرد عصر برنز بهتر از دندان‌های اکثر افراد امروزی است.

یافته‌های اخیر با دانش عمومی درباره اسکلت‌های عصر برنز تناقض دارد. اسکلت‌های عصر برنز معمولا دندان‌های کرم‌خورده دارند که ناشی از رژیم غذایی سخت و بهداشت دهانی پایین است.

با این حال این مرد باستانی نورث‌آمبرلند نه تنها دندان‌هایی سالم و زیبا داشته که بلکه صورت خوش سیمایی هم داشته است.

نزیرویک در این باره می‌گوید: «فرم صورت این مرد بسیار زیباست».

متخصصان پزشکی قانونی می‌توانند با بررسی پنج نقطه روی جمجمه فسیل، جنسیت آن را مشخص کنند که این پنج نقطه شامل ابرو، چانه، خط صورت و پشت سر می‌شود.

براساس تجزیه و تحلیل‌های نزیرویک، این جمجمه به احتمال ۶۰ الی ۷۰ درصد متعلق به یک مرد است.

سن این مرد عصر برنز در حین مرگ حدود ۱۷ تا ۲۱ سال بوده است. همچنین براساس اندازه‌گیری‌های استخوان درشت نی، قد این مرد خوش سیما ۱/۷۲ تا ۱/۷۹ سانتی‌متر بوده است.

متاسفانه تقریبا غیرممکن است که بتوان مشخص کرد این مرد چگونه مرده است چراکه روی استخوان‌های او هیچ اثری از ضرب و شتم وجود ندارد.

به گزارش آنا از DailyMail، با توجه به این که استخوان‌های این مرد در یک گودال تدفینی و پیچیده شده در پتوی موی دم اسب پیدا شده، محققان حدس می‌زنند که فرد مهمی بوده است.