کشف تنها بمب اتم گم‌شده جهان در کانادا

0
321

بقایای اولین بمب اتم گم شده در جهان توسط یک غواص در سواحل غربی کانادا کشف شده‌است.

 این بمب اتمی گم شده که لاست ناک (مخفف سلاح اتمی گم شده) نام دارد، بمبی مصنوعی بود که باید در رزمایشی در سال ۱۹۵۰ از یک بمب‌افکن شلیک می‌شد اما نقص فنی در موتور بمب‌افکن باعث سقوط هواپیما شد. بقایای هواپیما در سال ۱۹۵۳ در بریتیش کلمبیا کشف شد اما بمب برای همیشه ناپدید شد.

اما به نظر می‌آید اکنون غواصی به نام شان اسنیریکینسکی که ماه گذشته در جزیره پیت به دنبال خیارهای دریایی بود، موفق به کشف این بمب شده‌است. اگرچه در نگاه اول وی متوجه نشد آنچه در بستر دریا یافته چیست، اما اطمینان داشت آنچه یافته خاص و متفاوت است تا حدی که روی آب آمده و به همراهانش گفت که یک سفینه فضایی یافته‌است.

این بمب به نیروی هوایی آمریکا و پرواز ۴۴-۹۲۰۷۵ تعلق داشت که با هدف شبیه‌سازی یک عملیات بمباران در ۱۳ فوریه از کانادا به هوا بلند شد.

این بمب از آنجایی که برای شبیه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گرفت، درواقع حاوی پلوتونیوم نبود اما درون آن از ترکیبی از سرب، اورانیوم طبیعی (غنی نشده) و TNT پر شده بود از این رو از قابلیت انفجار برخوردار است اما این انفجار اتمی نخواهد بود.

از آنجایی که این بمب درصورت برخورد با سطح زمین می‌توانست خسارات شدیدی به بار آورد، خدمه پرواز پس از بروز نقص فنی آن را از سواحل بریتیش کلمبیا دور کرده و در دریا پرتاب کردند و سپس هواپیما را روی خلبان خودکار قرار داده و آن را ترک کردند از این رو هواپیما درحدود ۳۰۰ کیلومتر دورتر از محل یافتن بمب با کوه برخورد کرد. پنج نفر از خدمه پرواز جان خود را از دست دادند اما ۱۲ نفر دیگر توانستند با کمک چتر نجات زنده بمانند.

هنوز آنچه توسط این غواص کانادایی کشف شده مورد تایید رسمی واقع نشده‌است، اما خود وی پس از تحقیق درباره این بمب و دیدن تصاویر آن اطمینان یافته که آنچه در اعماق آب مشاهده کرده همان بمب اتمی گم شده‌است.

به گزارش همشهری به نقل از CBC،در پی انتشار این خبر، یک کشتی ارتش کانادا برای بررسی‌های بیشتر راهی این منطقه در جزیره پیت شده‌است، اما از آنجایی که مختصات بقایای کشف شده با مسیر پرواز بمب‌افکن همخوانی دارد، مقامات ارتش کانادا تقریبا از پیدا شدن بمب گم شده اطمینان دارند.