کشف تابلوی نقاشی ۹۵۰ هزار دلاری در اتوبوس

0
287

تابلوی نقاشی اثر ادگار دگا که در سال ۲۰۰۹ از موزه‌ای در مارسی فرانسه به سرقت رفته‌بود، در اتوبوسی در نزدیکی پاریس کشف شد.

 فرانسواز نیسن وزیر فرهنگ فرانسه اعلام کرد مقامات این اثر هنری را در محفظه بار اتوبوسی کشف کردند که در یک توقفگاه اتوبوس در بزرگراهی متوقف شده‌بود. کارشناسان تأیید کرده‌اند که این اثر، گروه کر (Les Choristes) نقاشی پاستل اثر خود ادگا است که در سال ۱۸۷۷ خلق شده و ارزشی بیش از ۹۵۰ هزار دلار دارد.

هیچ‌یک از مسافران اتوبوس مالکیت تابلو را به عهده نگرفته‌اند. مقامات تابلوی مسروقه را درون چمدانی در بخش بار اتوبوس کشف کرده‌اند و هیچ‌کس تاکنون در این رابطه دستگیر نشده‌است.  این اثر در سال ۲۰۰۹ از موزه کانتینی مارسی به سرقت رفت، در زمانی که از موزه اورسی پاریس به امانت گرفته شده‌بود. در آن زمان مقامات هیچ نشانی از ورود مخفیانه به موزه کانتینی مارسی را شناسایی نکردند.

این اولین‌باری نیست که یکی از آثار مسروقه هنری در مکانی غیرعادی کشف می‌شود. در سال ۲۰۱۵ نیز گروه موسیقی استریو فایر امپایر اثری هنری را چند ساعت پس از گزارش شدن سرقت آن، در یکی از خیابان‌های نیواورلئانز پیدا کرد درحالی که فردی اثر هنری را در کنار دیواری رها کرده‌بود. در سال ۲۰۱۴ نیز تعدادی نامشخص از آثار اندی وارهول در یک دیسک ۳۰ ساله شرکت آمیگا کشف شد. ظاهرا قرار بوده از این آثار برای رونمایی از رایانه جدید این شرکت استفاده شود.

در سال ۲۰۰۹ نیز یک تاریخدان اثر گم شده یک نقاش مجار به نام رابرت برنی را در حین تماشای فیلی با دخترش، در پس‌زمینه فیلم،”استوارت کوچولو”، کشف کرد. این اثر پنج سال بعد با قیمت ۱۸۲ هزار پوند به فروش رسید.

به گزارش همشهری به نقل از ایندیپندنت، ادگار داگا، در سال ۱۸۳۴ میلادی در پاریس به دنیا آمد. او یکی از بنیانگذاران مکتب امپرسیونیسم بود و تاکید بر رنگ‌های روشن و تاثیر نور در آثارش از ویژگی‌های برجسته کارهای او است.