کشف بقایای ۵۶ کودک قربانی شده در پرو

0
297

باستان‌شناسان بقایای ۵۶ کودک از فرهنگ «چیمو» را پیدا کرده‌اند که ۶۰۰ سال پیش برای آرام کردن خدایان باستانی پرو قربانی شده‌ بودند.

در کنار اسکلت‌های این کودکان، بقایای ۳۰ شتر لاما نیز در پرو کشف شده است. دانشمندان براین باورند که این کودکان توسط فرهنگ چیمو قربانی شده‌اند.

چیمو نام فرهنگی قدیمی و پیشاکلمبی در کشور پرو است که توسط سرخپوستان بومی این کشور در زمانی حدود ۹۰۰ میلادی پدید آمد و اندکی پیش از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب منحل شد و به جامعه بزرگ‌تر فرهنگی اینکاها پیوست.

قربانی کردن این ۵۶ کودک و ۳۰ شتر لامای جوان بخشی از مراسم مذهبی برای قطع بارش باران بود؛ ۶۰۰ سال چنان باران شدید و مداومی باریده شد که منجر به سیل و ویرانی در این منطقه شد.

636643287108620799

این محل‌های دفن دسته‌جمعی در چندین قربانگاه چیموی دیگر نیز پیدا شده است، بسیاری از قربانی‌ها کودک بودند. به گفته باستان‌شناسان، این یافته‌ها نشان می‌دهد که «هانچاکو» محلی برای قربانی کردن انسان‌ها در تاریخ جهان است.

دکتر گابریل بارمستر، مدیر برنامه باستان‌‌شناسی هانچاکو، می‌گوید: «هیچ جای دیگری در جهان وجود ندارد که این تعداد محل تدفین با چنین ماهیتی (قربانگاه انسانی) داشته باشند».

این اسکلت‌های در اوایل ماه می کشف شد. سن این کودکان بین ۱۱ تا ۱۴ سال بوده است و بین سال‌های ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ میلادی به خاک سپرده شده‌اند. دانشمندان هنوز به دنبال علت مرگ این قربانی‌ها هستند.

636643287131277141

بدن‌های کوچک این کودکان در پارچه پیچانده شده است که برخی از آنها تا به امروز هم صحیح و سالم باقی مانده است. این امر نشان می‌دهد که این بدن‌ها قبل از مرگ آماده شده بودند که احتمال بخشی از مراسم قربانی کردن بوده است.

پرفسور جان ورانو، انسان‌شناس دانشگاه تولان، می‌‎گوید: «شواهد حاکی از آن است که این کودکان قربانی شده بودند».

636643287113464538

به گفته وی، دانشمندان هنوز نتوانستند جنسیت این کودکان را مشخص کنند. همچنین هنور مشخص نیست که آنها متعلق به چه طبقه‌ای از جامعه چیمو بوده‌اند.

به گزارش آنا از DailyMail، وی افزود: «هیچ اثری از بیماری در این کودکان یافت نشده است. همه آنها در شرایط سلامتی خوبی به سر می‌برند. این امر نشان می‌دهد که احتمالا به طبقه اجتماعی متوسط یا بالا تعلق داشته‌اند. هیچ دستبند، پیشکشی یا اثر هنری که تفاوت طبقه اجتماعی این کودکان را نشان بدهد، کشف نشده است».