کشف بزرگترین میدان گاز هلیمی در جهان

0
153

دانشمندان بریتانیایی از کشف یکی از بزرگترین میدان‌های گاز هلیم در کشور تانزانیا خبرداده‌اند،‌ میدانی که حجم گاز هلیوم در آن هفت برابر میزان مصرف سالانه این گاز در جهان است.

کشف این منبع نگرانی‌های ناشی از رو به کاهش گذاشتن منابع طبیعی هلیوم را تخفیف می‌دهد،‌گازی که در اسکنرهای ام آر آی، فضاپیماها و بررسی نشت‌های صنعتی و نیروگاه‌های هسته‌ای کاربرد دارد.

نکته قابل‌توجه‌ در این کشف تکنیک جدیدی است که از آن برای انجام چنین اکتشافاتی استفاده خواهد‌شد.

دانشمندان زمین‌شناس از دانشگاه آکسفورد و دورهام با همکاری با یک شرکت اکتشاف هلیوم در نروژ دریافتند هلیوم کهنه که در دل سنگ‌های زیرزمینی اسیر شده‌اند، می‌توانند در اثر فعالیت‌های آتشفشان آزاد شوند و به این شکل به میدان های گازی کم عمق‌تر منتقل می‌شوند.

تا پیش از این شیوه کشف هلیوم کاملا اتفاقی بود اما اکنون با کشف ساختار ژئوشیمی آتشفشان‌ها و گاز هلیوم و درک ارتباط میان سنگ‌های قدیمی و آتشفشان‌های نزدیک آنها، محققان می‌توانند به دنبال گاز هلیوم بگردند و این به آن معنی است که میدان گازی جدید که در ریفت‌ولی کشف شده‌است آغازگر کشف‌های بزرگتر خواهد بود.

براساس گزارش همشهری به نقل از ساینس الرت،‌  دانشمندان می‌گویند حجم گاز هلیوم کشف شده در این میدان برای پر کردن بیش از یک میلیون اسکنر پزشکی کافی خواهد‌بود. به بیانی دیگر، این میدان حجمی برابر ۶۰۰ هزار استخر مسابقات المپیک را دارد که به جای آب درون آن از هلیوم پر شده‌است.