کشف بزرگترین سیاره‌ای که دوخورشید دارد

0
159

در فاصله ۳۷۰۰ سال نوری از زمین،‌درجایی در مسیر صورت فلکی ماکیان، سیاره‌ای دوافتاده به نام Kepler–۱۶۴۷b وجود دارد که ۴.۴ میلیارد سال سن داشته و تقریبا هم‌سن زمین است، اما یک تفاوت بزرگ با زمین دارد،‌ در مدار دو ستاره در چرخش است.

براساس گزارش ناسا، معمولا این گونه سیاره که در دسته سیاره‌‌های مدار دوتایی قرار دارد،‌ به سیاره‌‌های تتویین شهرت دارند. دانشمندان مرکز پروازهای فضایی گودارد به تازگی خبر کشف این سیاره را اعلام کرده‌اند،‌سیاره‌ای که جرم و شعاعی تقریبا برابر با سیاره مشتری دارد. اما از آنجایی که این سیاره در مدار دو ستاره در حرکت است،‌ به بزرگترین سیاره شناخته شده جهان تبدیل شده‌است که از دوخورشید برخوردار است.

به گفته اخترشناسان یافتن این نوع از سیاره‌ها دشوارتر از یافتن سیاره‌هایی است که در مدار یک ستاره در چرخشند،‌زیرا عبور آنها از برابر ستاره‌شان در فواصل زمانی منظمی انجام نمی‌گیرد و ممکن است عمق و زمان این عبورها متفاوت باشد.

محققان این ستاره را با استفاده از داده‌های ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی کپلر شناسایی کردند. طولانی بودن مدار این سیاره از دیگر چالش‌هایی بود که برسر راه شناسایی آن قرار داشت زیرا هربار عبور سیاره از برابر خورشیدش ۱۱۰۷ روز به طول می‌انجامد. این به آن معنی است عبور Kepler-1647b از برابر ستارگان میزبانش که هردو تقریبا هم‌اندازه خورشید زمین هستند، سه سال به طول می‌انجامد.

دلیل طولانی بودن غیرعادی مدار این سیاره فاصله زیادی است که از ستاره‌های میزبانش دارد، فاصله این سیاره تا ستاره‌هایش بیتر از تمامی سیاره‌های مشابهی است که تاکنون شناسایی شده‌اند زیرا این نوع از سیاره‌ها معمولا مدارهای بسیار فشرده‌ و نزدیکی دارند.

به گزارش همشهری؛ اگرچه فاصله این سیاره تا ستاره‌هایش به صورت غیرعادی زیاد است،‌اما Kepler-1647b در منطقه قابل سکونتی از مدار ستاره‌هایش واقع شده‌است،‌اما از آنجایی که یک سیاره غول‌پیکر گازی است احتمال اینکه بتواند از شکل‌گیری حیات پشتیبانی کند بسیار پایین است. اما ممکن است قمرهای ناشناخته‌ای در مدار این سیاره وجود داشته باشند که از محیطی مناسب برای ظهور حیات برخوردار باشند.