کشف بزرگترین خوشه کهکشانی تا کنون

0
124

تیمی از ستاره‌شناسان موفق به شناسایی یک خوشه کهکشانی غول‌پیکر و وسیع شده‌اند که ۳٫۸ میلیارد سال پس از انفجار بزرگ شکل گرفته و ۱۰۰۰ برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری است.

 این خوشه کهکشانی که در فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری از زمین واقع شده و احتمالا دارای هزاران کهکشان است، ‌۲۵۰ تریلیون برابر بزرگتر از خورشید است.

خوشه IDCS 1426 بزرگترین خوشه کهکشانی است که در چهار میلیارد سال اول پس از انفجار بزرگ شناسایی شده است.

به گفته محققان موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه میسوری، دانشگاه فلوریدا و موسسات دیگر، این خوشه به شدت در حال تحول است. آن‌ها یک گره درخشان از پرتوی ایکس را مشاهده کردند که تقریبا در خارج از مرکز خوشه قرار داشت و نشان می‌دهد که هسته خوشه احتمالا صدها هزاران سال از مرکز خود جابجا شده است.

این هسته احتمالا در برخورد با یک خوشه کهکشانی عظیم دیگر از جای خود خارج شده و باعث پخش شدن گاز درون خوشه در اطراف شده است.

خوشه‌های کهکشانی توده‌هایی از صدها هزار کهکشان هستند که توسط گرانش در کنار هم قرار گرفته‌اند.

آن‌ها عظیم‌ترین ساختارهای جهان هستند و خوشه‌های نسبتا نزدیک مانند خوشه سنبله بشدت درخشان بوده و تشخیص آن‌ها در آسمان آسان است.

دانشمندان در سال ۲۰۱۲ با استفاده از تلسکوپ اسپیتزر برای نخستین بار توانستند نشانه‌هایی از خوشه IDCS 1426 را شناسایی کنند و تخمین اولیه‌ای از جرم آن ارائه کردند.

به گزارش ایسننا؛ ستاره‌شناسان ممکن است در سال ۲۰۱۸ پس از پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب بتوانند تصویر بهتری از این خوشه کهکشانی بدست بیاورند.

این یافته‌ها در مجله Astrophysical منتشر شده است