کشف باکتری زنده در بدنه خارجی ایستگاه فضایی

0
148

فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در سطح خارجی ایستگاه فضایی موفق به کشف باکتری‌های زنده‌ شده‌اند.

 آنتون شاپلروف دانشمند-فضانورد روسی که ماه آینده به زمین بازخواهد گشت می‌گوید بررسی تکه پنبه‌ای که به دیواره بدنه خارجی بخش روسی ایستگاه فضایی کشیده شده،‌از وجود نوعی باکتری زنده و ناشناخته خبر داده‌است که این نمونه هم‌اکنون برای بررسی‌های بیشتر به زمین ارسال شده‌است.

این باکتری‌ها در زمان پرتاب اتاقک به ایستگاه وجود نداشته‌اند و این به آن معنی است که باکتری‌ها در فضا به بدنه اتاقک چسبیده‌اند. این نمونه‌ها اکنون برای سنجش خطرساز‌بودنشان برای ساکنین ایستگاه مورد مطالعه قرار دارند.

به گفته شاپلروف این نمونه طی راهپیمایی غیررسمی در خارج از ایستگاه که با هدف شناسایی مناطق تیره‌رنگ بدنه ایستگاه فضایی و نقاطی که سوخت اضافی موتورهای استگاه در آن تلنبار شده‌بود، کشف شده‌است. آنچه باعث جذابیت کشف این باکتری شده آن است که هنوز هیچ توضیحی درباره چگونگی رسیدن این باکتری‌ها به بدنه ایستگاه فضایی وجود ندارد.

با این‌همه این اولین‌باری نیست که آژانس فضایی روسیه ادعای کشف حیات میکروبی در فضا را داشته‌است که تمامی نمونه‌های پیشین در نهایت به منشائی زمینی ختم شدند. یکی از فرضیه‌های قوی درباره وجود باکتری‌ها در بدنه خارجی ایستگاه آلوده شدن آن پیش یا پس از پرتاب توسط افراد، تجهیزات یا فضاپیماهایی است که از زمین به ایستگاه فرستاده می‌شوند.

به گزارش همشهری به نقل از ساینس الرت؛ دراصل نکته مهم این کشف درک چگونگی زنده ماندن باکتری‌ها در شرایط ناخوشایند و خصمانه خلاء در فضا است که می‌تواند در ماموریت‌های آینده بشر به سیاره‌های سامانه خورشیدی نقش کلیدی ایفا کند.