کشف اسکلت غول‌پیکر ۵۰۰۰ ساله در چین

0
285

باستان‌شناسان موفق به کشف اسکلت‌های ۵۰۰۰ ساله چینی شدند که قد بلند و قوی بوده‌اند. طول این اسکلت ۱/۹ متر است و باستان‌شناسان می‌گویند این میزان قد بسیار فراتر از استانداردهای مربوط به آن زمان است.

طبق ارزیابی‌های صورت گرفته روی استخوان‌ها در داخل قبرهای یافت‌شده در استان «شاندونگ»، محققان اعلام کرده‌اند که شماری از این انسان‌ها ۱/۸ متر یا بیشتر قد داشته‌اند و میانگین قد آنها به ۱/۹ متر می‌رسد.

اگرچه از نظر استانداردهای غرب در قرن بیست و یکم، اندازه قد این اسکلت ها غیرمعمول نیست، اما قد آنها نسبت به بسیاری از معاصرانشان بیشتر بوده است. این حالت به ساختار استخوانی آنها بستگی دارد. اگر آنها در زمان حال زندگی می کردند، قد آنها از ۱/۹ متر هم فراتر می‌رفت.

محلی‌های منطقه شاندونگ، از قد خود تعریف مشخصی ارائه می‌دهند. مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که میانگین قد مردان در این منطقه در مقایسه با متوسط قد مردم این کشور که ۱/۷۲ متر بوده، حدود ۱/۷۵۳ متر بوده است.

636350914030659311

گفتنی است کنفسیوس در منطقه‌ای که اکنون به استان شاندونگ معروف است، متولد شده و به نقلی، ۱/۹ متر قد داشته است.

باستان‌شناسان با اکتشافات در منطقه روستای «جیاجیا» در نزدیکی شهر «جینان» موفق به کشف ۱۰۴ خانه، ۲۰۵ قبر و ۲۰ گودال مملو از اجساد قربانی‌ها شدند. آنها همچنین شماری از ظروف رنگارنگ و اقلام پشمی را در این منطقه پیدا کردند.

آنها سال گذشته صنایع دستی و استخوان‌هایی را از مردمان اخیر «نئولیتیک» پیدا کردند که بیشتر آنها با مصرف گوشت خوک و ارزن زندگی می‌گذراندند. دانشمندان بر این باورند مردمانی که قریب ۵۰۰۰ سال پیش در این منطقه زندگی می کردند زندگی نسبتا راحتی داشته‌اند؛ ردیفی از خانه‌هایی که در این اکتشافات به دست آمده، نشان‌دهنده آن است که خانه‌های مسکونی آنها اتاق خواب‌ها و آشپزخانه‌های جداگانه‌ای داشته است.

636350914040034341

به گزارش آنا به نقل از ایندیپندنت،محققان بر این باورند که این منطقه مرکز سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ناحیه چین بوده است. آنها مردان قدبلندتر را در قبرهای بزرگ پیدا کردند که می‌تواند نشانه وضعیت برتر آنها و دسترسی آنها به غذاهای بهتر بوده است.