کشف آرامگاه عشاق مصری

0
228

داستان عاشقانه یک زوج مصری در دیوارنگاره‌های آرامگاه آنها به تصویر کشیده شده است.

باستان‌شناسان موفق به کشف نقاشی از داستان عاشقانه یک زوج مصری در آرامگاهی در «ساقره» مصر شدند. این تصویر که یک زوج از مصر باستان را نشان می‌دهد، در نوع خود منحصر به‌فرد است چراکه تاکنون نقاشی‌ای با چنین مضمونی از مصر باستان یافت نشده است. بنابراین محققان به این نقاشی و داستان رمانتیک این زوج علاقه‌مند شده‌اند.

این نقاشی دیوارهای آرامگاه ۴۴۰۰ ساله را تزئین می‌کند که متعلق به یک زوج مصری، فرزندان و نوادگان آنهاست. «مریتیتس»، یک کاهن، و شوهرش «کاهای»، خواننده سرودهای مذهبی، هر دو در قصر فرعون کار می‌کردند. مریتیتس و کاهای صاحبان اصلی آرامگاه کشف‌شده و زوج به تصویر کشیده‌شده در دیوارنگاره‌ها هستند.

به گفته میرال لاسین، محقق، زیبایی این مقبره نشان‌دهنده موقعیت اجتماعی این زوج در آن دوران بوده است. در دیوارنگاره‌ها افرادی در حال نواختن آلات موسیقی، مانند هارپ و فلوت، دیده می‌شوند. اما نقاشی‌ای که بیشتر از همه جلب‌توجه می‌کند، تصویر مریتیتس و کاهای است که به یکدیگر چشم دوخته‌اند و مریتیتس دست راست خود را بر شانه راست کاهای قرار داده است.

چنین تصویری در دنیای امروزی ما غیرمعمول نیست اما چنین عملی در مصر باستان، حتی بین زن و شوهر، رایج نبوده است. در واقع تنها چند نمونه نقاشی وجود دارد که یک زوج روبه‌روی هم قرار گرفته باشند که همگی آنها متعلق به دوران پادشاهی قدیم، سال ۲۶۴۹ تا ۲۱۵۰ قبل از میلاد مسیح، است. به گفته محققان، مریتیتس و کاهای نیز در این دوره زندگی می‌کرده‌اند.

636459861904453332

باوجود این که این آرامگاه سال ۱۹۶۶ پیدا شد اما تا سال ۲۰۱۳ هیچ عکسی از آن در رسانه‌ها منتشر نشد. تنها یک تصویر سیاه و سفید بی‌کیفیتی از مقبره این زوج در سال ۱۹۷۱ در یک کتاب منتشر شد.

لاشین می‌‌گوید: «تهیه تصاویر رنگی از دیوارنگاره‌های این آرامگاه بسیار حیاتی بود چراکه این مقبره یکی از رنگارنگ‌ترین آثار هنری دوران پادشاهی قدیم است».

به گزارش آنا به نقل از AncientOrigins، علاوه‌ بر نقاشی‌های چشم‌نواز، این مقبره دارای پنج در جعلی است که تصاویر مردگان روی آن نقش بسته است. به عقیده مصریان باستان این درها راهی میان دنیای زندگان و مردگان است. خویشاوندان زنده به عنوان پیشکشی برای عزیز از دست رفته در مقابل این درها غذا قرار می‌دادند.