کشف آرامگاه بابانوئل در ترکیه

0
160

برخلاف آنچه که تاکنون فکر می‌کردیم بابا نوئل یک افسانه است، باستان‌شناسان ادعا می‌کنند که قبر وی را در ترکیه پیدا کرده‌اند.

قرن‌ها پیش از این که مرد قرمزپوش فربه تبدیل به اسطوره مدرن کریسمس شود، سنت نیکلاس یا نیکلاس قدیس، یک اسقف قرن چهارمی، نماد کریسمس مسیحیان بود. نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آرامگاه این مرد خیر زیر یک کلیسا در جنوب ترکیه قرار دارد.

باستان‌شناسان ترک بعد از سه ماه مطالعه و بررسی موفق به کشف آرامگاه باستانی زیر کلیسای سنت نیکلاس در شهر دمیر منطقه آنتالیا شدند. گمان می‌شود این قبر، آرامگاه ابدی این اسقف فقید است.

کمیل کارابایرام، روزنامه‌نگار ترک، در این باره گفت:‌ «این معبد در وضعیت خوبی قرار دارد. تاکنون آسیبی به این قبر وارد نشده است اما ورود به آن سخت است چراکه سنگ‌های منقوشی روی زمین قرار دارد. این سنگ‌ها باید اندازه‌گیری شوند و سپس جابه‌جا شوند».

اگر نظریه باستان‌شناسان درست از آب دربیاید، کتاب‌های تاریخی نیز باید به‌روز رسانی شوند. باور عموم براین است که بقایای سنت نیکلاس در سال ۱۰۸۷، ۷۰۰ سال پس از مرگ وی، به شهر بری در ایتالیا منتقل شده است.

636429659132854817

براساس این تفسیرات، ملوانان، استخوان‌های سنت نیکلاس را دزدیدند تا‌ در دوره‌ای که این شهر تحت حمله‌های مکرر ترک‌های سلجوقی بود، آنها را امن و ایمن نگه دارند. این درگیری‌ها باعث تخریب و بازسازی کلیسا شد؛ در همین دوره بود که بقایای سنت نیکلاس از قبرش دزدیده شد.

اما اگر این رویدادها واقعا اتفاق افتاده باشد، امکان دارد که معامله‌گران تمام استخوان‌های سنت نیکلاس را بازنگردانده باشند زیرا اثراتی از بقایای این سنت سر از ونیز درآورد.

براساس نظریه فعلی باستان‌شناسان، هیچ کدام از این استخوان متعلق به سنت نیکلاس نیست. در واقع استخوان‌های دزدیده شده به کشیش ناشناس دیگری تعلق دارد که در همین کلیسا دفن شده است.

به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، براساس اسناد مطالعه شده توسط این تیم تحقیقاتی، سنت نیکلاس در گوری دست نخورده زیر کلیسا قرار دارد. دانشمندان با استفاده از سی‌تی اسکن و رادار نفوذی این آرامگاه را کشف کردند.