کانادا تحریم های ایران را لغو می کند

0
150

وزیر خارجه کانادا رسما اعلام کرد که که بموجب توافق هسته ای میان جمهوری اسلامی و پنج کشور عمده جهان، کانادا نیز به پیروی از آمریکا و کشورهای اروپایی تحریم های این کشور علیه ایران را لغو خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، استیون دیون وزیر خارجه کانادا روز سه شنبه طی سخنانی درمجلس عوام این کشور گفت دولت: اوتاوا نیز به پیروی ازجامعه بین المللی تحریم های خود علیه ایران را لغو خواهد کرد اما همچنان درموردفعالیت های هسته ای ایران هوشیار باقی خواهد ماند.
وزیر خارجه کانادا قبلا نیز اظهار کرده بود که درحال بررسی چگونگی لغو تحریم های این کشور علیه ایران است.

وی در مورد جزییات این تصمیم و زمان اجرای آن توضیحی نداد اما ناظران پیش بینی کرده اند که لغو تحریم های کانادایی علیه ایران موجب از سرگیری قراردادهای تجاری میان ایران با شرکت معروف هواپیماسازی این کشور ‘بمباردیه’ خواهد شد.

تحریم های کانادایی علیه ایران ابتدا به پیروی از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران و سپس بموجب ماده قانونی موسوم به ‘ماده تدابیر اقتصادی ویژه ‘مصوبه مجلس کانادا اعمال می شد.

بر اساس این مصوبات علاوه بر سایر ممنوعیت ها فروش یا انتقال هرگونه مواد ، فناوری ها و یا تجهیزات مورد استفاده در صنعت غنی سازی اورانیوم ، کمک مالی ، فنی، ایجاد تسهیلات و یا گذاشتن تاسیسات مورد استفاده در اختیار افراد حقیقی و حقوقی در ایران ممنوع شده بود.