کالسکه طلایی جشنواره کن به اسکورسیزی اهدا می‌شود

0
235

انجمن کارگردانان فرانسه از یک عمر فعالیت پرثمر سینمایی مارتین اسکورسیزی تقدیر می‌کند.

انجمن کارگردانان فرانسه در پنجاهمین سالگرد آغاز به کار خود با اهدای جایزه کالسکه طلایی بخش دوهفته کارگردانان جشنواره کن از یک عمر فعالیت پرثمر سینمایی مارتین اسکورسیزی تقدیر می‌کند.

هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن ۸ تا ۱۹ ماه می در این شهر ساحلی جنوب فرانسه برگزار می‌شود و فیلمساز نامدار آمریکایی روز دوم جشنواره همزمان با افتتاحیه بخش جنبی دوهفته کارگردانان جایزه موسوم به کالسکه طلایی را از انجمن کارگردانان فرانسه دریافت می‌کند. این انجمن که ۵۰ سال پیش بنیان نهاده شده، بانی و اهداکننده جایزه افتخاری دوهفته کارگردانان کن است.

جایزه یک عمر دستاورد کالسکه طلایی نخستین‌بار در ۲۰۰۲ اهدا شد و پیش‌تر بزرگانی چون کلینت ایستوود، نانی مورتی، جیم جارموش، دیوید کراننبرگ، جین کمپیون، آلن رنه و آنیس واردا آن را دریافت کرده‌اند. سال گذشته این جایزه افتخاری به ورنر هرتسوگ، فیلمساز ۷۵ ساله آلمانی رسید.

تازه‌ترین تجربه کارگردانی اسکورسیزی فیلم گنگستری «ایرلندی» است که رابرت دنیرو، ال پاچینو، جو پشی، هاروی کایتل و آنا پاکویین در آن بازی می‌کنند. فیلمساز ۷۵ ساله نیویورکی چهره محبوب کن است؛ او در ۱۹۷۶ با «راننده تاکسی» جایزه نخل طلا را برد و در ۱۹۸۵ با «دیروقت» بهترین کارگردان کن شد.

به گزارش همشهری به نقل از اسکرین‌دیلی، اسکورسیزی که در ۲۰۰۷ برای «مردگان» اسکار بهترین کارگردانی را به دست آورد، «خیابان‌های پایین شهر»، «گاو خشمگین»، «سلطان کمدی»، «رفقای خوب»، «تنگه وحشت»، «دار و دسته‌های نیویورکی»، «هوانورد»، «گرگ وال استریت»، «سکوت» و… را در کارنامه دارد.