کارگردان های پرافتخار اسکار معرفی شدند

0
237

در طول تاریخ طولانی اسکار اهدای جایزه اسکار به کارگردان برتر یکی از مهمترین لحظات برگزاری این مراسم بوده است.

 در طول ۸۷ سالی که از برگزاری اسکار می گذرد، برخی کارگردان‌ها بیشترین حضور روی صحنه را برای دریافت جایزه اسکار تجربه کرده اند و بیش از بقیه مور توجه اکادمی اسکار قرار گرفته اند.

به گزارش مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، کارگردان های محبوب اسکار عبارتند از:

الیا کازان: او پنج بار نامزد دریافت اسکار شد و دو بار آن را برای فیلم های «قرارداد شرافتمندانه» در سال ۱۹۴۸ و «در بارانداز» در سال ۱۹۵۵ به خانه برد.

جان فورد: او پنج بار نامزد شد و تنها یک بار از این میان آن را از دست داد. او برای کارگردانی «خبرچین» در سال ۱۹۳۶، «خوشه های خشم» در سال ۱۹۴۱، «دره من چه سبز بود» در سال ۱۹۴۲ و «مرد آرام» در سال ۱۹۵۳ اسکار را تصاحب کرد.

فرانک کاپرا: این کارگردان متولد سیسیل ۶ بار نامزدی اسکار را در کارنامه دارد و از این میان سه بار مجسمه طلای اسکار را به خانه برده است. برای «در یک شب اتفاق افتاد» در سال ۱۹۳۵، «آقای دیدز به شهر می رود» در سال ۱۹۳۷، و «نمی توانی این را با خودت بری» در سال ۱۹۳۹.

وودی آلن: هفت بار نامزد اسکار شده و آن را برای «آنی هال» در سال ۱۹۷۸ به خانه برده است. این فیلم آخرین فیلم کمدی بود که جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را برد.

فرد زینه مان: او نیز هفت بار نامزد اسکار شد و کارگردانی یکی از فیلم‌هایی را که بیشترین نامزدی اسکار را دریافت کرد در کارنامه داشت. او برای «از اینجا تا ابدیت» جایزه بهترین کارگردانی را در سال ۱۹۵۴ برد و یک برای دیگر هم برای کارگردانی «مردی برای تمام فصول» در سال ۱۹۶۷ این مجسمه طلایی را دریافت کرد.

دیوید لین: او هفت بار نامزد شد و جایزه را دو بار دریافت کرد. یک بار برای «پل رودخانه کوای» در سال ۱۹۵۸ و بار دیگر برای «لارنس عربستان» در سال ۱۹۶۳.

استیون اسپیلبرگ: او هفت بار نامزد اسکار شده و دو بار این جایزه را به خانه برده است؛ یکی برای «فهرست شیندلر» در سال ۱۹۹۴ و یک بار دیگر برای «نجات سرباز رایان» در سال ۱۹۹۹.

بیلی وایلدر: او هشت بار نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردانی شد و دو بار آن را دریافت کرد. یک بار برای «آخر هفته از دست رفته» در سال ۱۹۴۶ و دیگری برای «آپارتمان» در سال ۱۹۶۱.

مارتین اسکورسیزی: این فیلمساز مشهور هشت بار نامزد اسکار بهترین کارگردانی شده که یکی از آنها سال پیش برای «گرگ وال استریت» بود. اما او تنها یک بار آن را برای «از دست رفته» در سال ۲۰۰۷ دریافت کرده است.

ویلیام وایلر: او بیش از همه نامزد اسکار شده و رقم باور نکردنی ۱۲ بار را در کارنامه دارد. او سه بار این جایزه را به خانه برد. برای «میس مینی ور» در سال ۱۹۴۳، «بهترین سال‌های زندگی ما» در سال ۱۹۴۷ و «بن‌هور» در سال ۱۹۶۰.