کارگردان «سکوت بره‌ها» درگذشت

0
213

«جاناتان دمی» کارگردان برنده اسکار و آمریکایی فیلم معروف «سکوت بره‌ها» در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

«جاناتان دمی» کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده آمریکایی که در کارنامه‌ سینمایی متنوعش از آثار مستند تا فیلم معروف «سکوت  بره‌ها» و «فیلادلفیا» دیده می‌شد در سن ۷۳ سالگی در نیویورک درگذشت.

علت مرگ وی از سوی نزدیکانش ابتلا به سرطان مری و عوارض بیماری‌های قلبی اعلام شده است. وی در سال ۲۰۱۰ تحت درمان قرار گرفت اما بیماری او در سال ۲۰۱۵ بازگشت و در هفته‌های اخیر وضعیت سلامتی وخیمی پیدا کرده بود.

«رابرت جاناتان دمی» متولد ۲۲ فوریه ۱۹۴۴ اولین فیلم خود را در سال ۱۹۷۱ تحت عنوان «فرشته‌ها سخت می‌آیند» ساخت،اما در دهه ۸۰ میلادی با ساخت چندین فیلم چون «ملوین و هاوارد»، «تغییر نوسان» و «چیزی وحشی» به دوره جدیدی در کارنامه سینمایی خود رسید و تحسین منتقدین را برانگیخت.

«دمی» در سال ۱۹۹۱ با ساخت فیلم «سکوت بره‌ها» با بازی «آنتونی هاپکینز» و «جودی فاستر» به اوج شهرت رسید و با این فیلم موفق به کسب ۵ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد.

«سکوت بره‌ها» پس از «در یک شب اتفاق افتا»د و «دیوانه از قفس پرید» سومین فیلمی است که توانسته در ۵ شاخهٔ اصلی جایزهٔ اسکارشامل بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین کارگردانی، و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی جایزه اسکار دریافت کند، همچنین تاکنون تنها فیلم برندهٔ جایزهٔ اسکار بهترین فیلم در ژانر ترسناک است.

این کارگردان امریکایی در سال ۱۹۹۳ نیز فیلم موفق «فیلادلفیا» را مقابل دوربین برد که جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را برای «تام هنکس» به ارمغان آورد.

به گزارش ایسنا به نقل از «ایندی وایر»، آخرین ساخته سینمایی وی «ریکی و فلش» نام داشت که در سال ۲۰۱۵ با بازی «مریل استریپ» به سینما آمد و در چند سال اخیر نیز به سریال سازی مشغول بود.

Dread Central