کارگردان سریال «شمال ۶۰» درگذشت

0
286

جیل کاردینال کارگردان و نویسنده تحسین شده کانادایی درگذشت. او کارگردان چندین قسمت از سریال پرطرفدار «شمال ۶۰» بود که روزگاری نه چندان دور از تلویزیون ایران نیز پخش می‌شد.

کارگردان سریال پرطرفدار «شمال ۶۰» و مینی سریال «خرس بزرگ» پس از طی یک دوره طولانی بیماری در شهر زادگاه خود ادمونتون درگذشت. او هنگام مرگ ۶۵ سال داشت.

کلود ژولی کوئر رئیس انجمن ملی فیلم کانادا در توصیف این کارگردان گفت : «جیل کاردینال پیشگامی راستین بود، که نشانی ماندگار از خود بر داستان‌سرایی کانادا بر جای گذاشت. من افتخار آشنایی و همکاری با او را داشتم، و فقدان او در انجمن ملی فیلم کانادا کاملا احساس می‌شود.»

کاردینال همکاری خود با انجمن ملی فیلم کانادا را از دهه ۷۰ میلادی و با ساخت فیلم‌های مستند درباره موضوعاتی بحث‌برانگیز همانند سوءمصرف موادمخدر آغاز کرد. این کارگردان سال ۱۹۸۸ برنده جایزه جمینی شد. او از نخستین کارگردانان بومی بود که دست به ساخت درام‌های پرهزینه در کانادا زد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از هالیوود ریپورتر؛ سریال محبوب «شمال ۶۰» در دهه ۹۰ میلادی از تلویزیون کانادا پخش می‌شد. نمایش دوبله فارسی این سریال در ایران نیز طرفداران بسیاری داشت.