کارهای صدور رای پرونده جعبه سیاه بابک زنجانی انجام شده است

0
527

سخنگوی قوه قضاییه درباره اینکه رای پرونده جعبه سیاه بابک زنجانی صادر شده است یا خیر؟ گفت که کارهای آن انجام شده است.

غلامحسین اسماعیلی در حاشیه مراسم ختم والده شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه درباره اینکه آیا حکم پرونده علیرضا زیباحالت منفرد جعبه سیاه بابک زنجانی صادر شده است یا خیر گفت: کارهای آن انجام شده، ولی باید از قاضی صلواتی  بپرسم که آیا رای صادر شده یا خیر.

براساس این گزارش، پرونده بابک زنجانی از مهم‌ترین پرونده‌های مهم اقتصادی در سال‌های اخیر است که پس از بازداشت و رسیدگی به پرونده او و صدور رأی پرونده، زوایای دیگری از این پرونده آشکار و نام افراد دیگری مطرح شد. یکی از این افراد علیرضا زیباحالت منفرد بود که به «جعبه سیاه پرونده» معروف شد و او کسی است که به گفته مسئولان، اقدامات مجرمانه بابک زنجانی توسط وی انجام شده است.

بیست و ششم دی ماه سال ۹۵ اداره کل امور بین الملل قوه قضائیه در اطلاعیه‌ای خبر استرداد یکی از متهمان پرونده فساد نفتی را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود که متهم «ع. ز» یکی از متهمان اصلی پرونده فساد بزرگ نفتی است که بامداد روز یکشنبه ۲۶ دی سال ۹۵ به کشور مسترد شد.

طبق اعلام جعفری دولت آبادی دادستان وقت تهران، این فرد در خرید و فروش محموله‌های نفتی بابک زنجانی نقش داشته و پس از تأسیس بانک اف. آی. آی. بی،  پروژه بابک زنجانی تکمیل شد؛ چراکه این پروژه یک بانک کم داشت که با کمک «ع. ز. م» خریداری شد تا در بستر آن، بابک زنجانی اقدامات مجرمانه‌اش را انجام دهد.
متهم مذکور محموله‌های نفت دریافتی توسط بابک زنجانی از وزارت نفت را از طریق یک شخص هندی تبار، به شرکت‌هایی از جمله العقیلی در امارات می‌فروخته است که با تحقیق از این متهم، سرنخ‌های لازم برای کشف وجوه حاصل از فروش محموله‌های نفتی به بابک زنجانی به دست می آید.

ایسنا نوشت؛ ۱۹ آبان ماه سال ۹۷  کیفرخواست  علیرضا  زیباحالت منفرد جعبه سیاه (نقطه تاریک) پرونده بابک زنجانی صادر شد. سرانجام  ۶ جلسه دادگاه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی از اردیبهشت ماه  تا ۱۱ خردادماه سال جاری  برگزار شد.