کارشناسان: نگران نقش جمهوری اسلامی و روسیه بعد از شکست کامل داعش در سوریه و عراق هستیم

0
162

موسسه هادسون در شهر واشنگتن روز دوشنبه ۶ اسفند میزبان نشستی درباره آینده سوریه و عراق بعد از داعش بود.

عنوان این نشست «نقش امریکا در آینده عراق و سوریه پس از داعش: تجدید ساختار با متحدین و محدود کردن دشمنان» بود.

در این نشست، هلیل فردکین از مشاوران موسسه هادسون گفت: آمریکا بازیگر مهمی برای یافتن راه حل سیاسی و عقب راندن جمهوری اسلامی و روسیه در سوریه است.

وی درباره نقش سوریه و حمله این کشور به مناطق کرد نشین سوریه نیز گفت: آمریکا حتی می تواند ترکیه که به نوعی متحد ماست، را عقب براند.

جنیفر کافرلا، از همکاران موسسه مطالعه جنگ نیز در این نشست گفت: با از بین رفتن داعش، آمریکا متحدین مبارزه با داعش را همسو با خود نمی بیند. نمونه آن ترکیه است. البته از پیش، جمهوری اسلامی و روسیه و رژیم اسد مخالف حضور آمریکا بودند.

نهرو زاگرس: معاون رئیس دانشگاه سوران در عراق نیز در این نشست گفت: در وضعیت کنونی در سوریه آمریکا در حال باخت است. جمهوری اسلامی روز به روز با نفوذتر و آنکارا نیروی نظامی خود را در سوریه مستقر کرده است. حال آنکه کردها که متحدین آمریکا هستند در حال سرکوب توسط ترکیه هستند.

به گزارش صدای آمریکا؛ مایکل پریجنت، پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه در موسسه هادسون در نشست آینده سوریه و عراق بعد داعش گفت نفوذ جمهوری اسلامی در عراق و سوریه پس از برجام بیش‌تر شده و تاکنون ادامه دارد و نشانه های از کم شدن آن نیست.