کارشناسان مستقل سازمان ملل : هزاران نفر از معترضان آبان ماه همچنان در زندان‌اند

0
203

گروهی از کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کردند که در پی موج دستگیری‌های گسترده پس از ناآرامی‌های آبان‌ ماه در ایران، هزاران نفر احتمالا هنوز در حبس به سر می‌برند. این کارشناسان همچنین از انتشار شایعاتی مبنی بر شکنجه معترضان زندانی در بازداشتگاه‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص اعلام کرده است که کارشناسان سازمان ملل پس از دریافت خبرهایی درخصوص نحوه بد رفتاری با افراد باز داشت شده در جریان اعتراض‌های ماه گذشته متعجب و حیرت زده شده‌اند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرده بود که دست کم هفت هزار نفر از زمان آغاز اعتراض‌ها در آبان‌ها تاکنون در ایران دستگیر و بازداشت شده‌اند.

کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد یادآور شدند که هزاران نفر از افراد دستگیر شده به احتمال زیاد هنوز در بازداشت به سر می‌برند. این کارشناسان که از سوی سازمان ملل متحد منصوب شده اما به صورت مستقل و بدون اشاره به سازمان تحت ماموریت خود اعلام موضع می‌کنند در این بیانیه آورده‌اند: «اطلاعات دریافت شده که نشان می دهد افراد بازداشتی تحت شکنجه قرار گرفته و یا به اشکال مختلف با آنها بد رفتاری شده است.»

در بیانیه مشترک این کارشناسان همچنین تصریح شده است که بدرفتاری و شکنجه با هدف ملزم کردن افراد بازداشتی به اعترافات اجباری انجام شده است.

این بیانیه یادآور می‌شود: «برخی از بازداشتی‌ها از جمله افرادی که در پی خشونت نیروهای امنیتی دچار جراحت شده از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی محروم اند و برخی دیگر نیز بدون اطلاع به نزدیکان بازداشت شده و خانواده‌هایشان هیچ اطلاعی از آنها ندارند.»

به گزارش یورونیوز؛ کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد همچنین فقدان فرایند قضایی برای متهم شناختن افراد بازداشتی را محکوم و تصریح کرده اند که بسیاری از زندانیان از حق برخورداری از یک محکمه عادلانه و منصفانه محروم هستند.