کارتونیست مدعی «پاندای کونگ فوکار» زندانی شد

0
308

کارتونیستی که ادعا کرده بود تصاویر و داستان «پاندای کونگ فو کار» از ایده ‌وی سرقت شده و علیه کمپانی دریم ورکز شکایت کرده بود به ۲ سال زندان و پرداخت سه میلیون دلار خسارت محکوم شد.

 جیمی گوردون در حالی محکوم شد که تا ۳ میلیون دلار به کمپانی دریم ورکز انیمیشن برای هزینه‌های دادرسی بپردازد که سال ۲۰۱۱۱ شکایتی برای رعایت نکردن کپی رایت از سوی این کمپانی به دادگاه برده بود.

وی ادعا کرده بود انیمیشن مشهور «پاندا کونگ فو کار» از روی شخصیت‌های وی دزدیده شده و داستان این کمدی انیمیشن در سال ۲۰۰۸ نیز اقتباسی از داستان فیلم وی است.

به گفته دادستان، او پیشتر انیمیشنی درباره پانداها ساخته بود ولی پس از دیدن فیلم بلند دریم ورکز با این مضمون طراحی شخصیت‌هایش را تغییر داد و اسم داستانش را هم «قدرت کونگ فو پاندا» گذاشت و به دادگاه شکایت کرد و مدعی شد که انیمیشن «پاندای کونگ فو کار» از وی سرقت شده است.

گوردون ۵۱ ساله کمپانی دریم ورکز را برای نقض کپی رایت به دادگاه کشاند و درخواست دریافت ۱۲ میلیون دلار غرامت کرد، اما دریم ورکز از گرفتن رضایت وی در خارج از دادگاه خودداری کرد و این پرونده بیش از ۲ سال در دست بررسی بود و برای این استودیو هزینه‌ای ۳ میلیون دلاری برای دادرسی ایجاد کرد.

دریم ورکز بعدا کشف کرد که گوردون برخی از طراحی‌های خودش را از کتاب‌های طراخی دیزنی برای انیمیشن «شیر شاه» برداشته است. گوردون همچنین تمام سوابق مربوط به طراحی‌هایش را از کامپیوتر پاک کرده و در ادای سوگند نیز دروغ گفته بود. او در نهایت توسط هیات منصقه فدرال برای تقلب و شهادت دروغ به ۲ سال زندان محکم شد.

ادعای گوردون در دوره‌ای مطرح شد که هالیوود از این بابت در فشار زیادی بود و با موارد مشابه روبه‌روشده بود. در ماه مارس فیلمنامه‌نویس «فراخوان نهایی» نیز ادعا کرده بود دیزنی فیلمنامه او را برای ساختن «زوتوپیا» سرقت کرده و همزمان این کمپانی نیز موفق شد تا رای موافق دادگاه را در برابر نویسنده‌ای که ادعا کرده بود داستان «دزدان دریایی کاراییب» از نوشته وی سرقت شده، کسب کند.

به گزارش مهر به نقل از گاردین، قسمت نخست انیمیشن «پاندای کونگ فو کار» سال ۲۰۰۸ و سومین فیلم از این انیمیشن موفق سال ۲۰۱۵ اکران شد.