کاخ سفید: شورای امنیت سازمان ملل درباره اقدامات موشکی جمهوری اسلامی اقدام کند

0
142

دولت آمریکا از شورای امنیت خواسته است که درباره «نقض مکرر و فاحش قطعنامه های» این نهاد توسط جمهوری اسلامی  اقدام کند و «پاسخگو» باشد.

کاخ سفید در بیانیه ای درباره استقبال از قصد عربستان برای گشایش بندر یمنی به روی کمک های انساندوستانه، به کمک های موشکی جمهوری اسلامی به حوثی های یمن اشاره کرده و این اقدام جمهوری اسلامی را قویا محکوم کرده است.

اشاره دولت ترامپ به چند مورد حمله موشکی حوثی های یمن به پایتخت عربستان است که مشخص شده این حملات با تجهیزات و کمک های جمهوری اسلامی به این گروه در یمن، صورت گرفته است. پیشتر، نیکی هیلی مدارک و شواهدی از کمک های جمهوری اسلامی به گروه حوثی ها را در واشنگتن به نمایش گذاشت. در یک هفته اخیر هم بعد از چند حمله موشکی حوثی ها به ریاض، خانم هیلی اعلام کرد جمهوری اسلامی از حوثی ها حمایت تسلیحاتی دارد.

از سوی دیگر، در حاشیه نشست سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، «تیم لندرکینگ» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا نیز حضور یافت و گفت «می‌دانیم که حوثی‌ها در خصوص موشک‌های بالستیک خود از جمهوری اسلامی کمک می‌گیرند.»

واکنش او چند ساعت بعد از سخنان علی اکبر ولایتی مشاور رهبر جمهوری اسلامی  است که گفته بود به عراق، سوریه یا لبنان سلاح داده‌ایم ولی به یمن موشک نداده‌ایم.

آقای لندرکینگ افزود، نمی گویم همه کارهای حوثی ها به دستور جمهوری اسلامی است، اما ارتباط نیرومندی بین حوثی‌های یمن و جمهوری اسلامی وجود دارد.

ایالات متحده آمریکا جمهوری اسلامی را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند.

دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، جمهوری اسلامی از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر جمهوری اسلامی چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی  می گوید برنامه موشکی جمهوری اسلامی جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت جمهوری اسلامی در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

به گزارش صدای آمریکا؛ پیشتر برخی مقام های اسرائیلی هم از کمک های موشکی جمهوری اسلامی به گروه های تروریستی انتقاد کرده بودند.