کاخ سفید: ترامپ و ماکرون علیه اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی توافق کردند

0
115

پس از گفت‌وگوی تلفنی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش، کاخ سفید اعلام کرد که این دو درباره “ضرورت همکاری با متحدان علیه اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان در منطقه‌” توافق کردند.

همچنین کاخ الیزه در این باره اعلام کرد که امانوئل ماکرون روز شنبه ۱۸ نوامبر با چندین رهبر جهان از جمله دونالد ترامپ، درباره “ابزارهای ثبات در خاورمیانه و ایجاد صلح” در این منطقه گفت‌وگو کرده است.

بر اساس اعلام الیزه، ماکرون علاوه بر ترامپ، با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفت‌وگو کرده است.

این گفت‌وگوها ساعاتی پس از گفت‌وگو با سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان صورت گرفته که ظهر دیروز همراه با خانواده‌اش مهمان الیزه بود.

قرار است که رئیس جمهوری فرانسه در روزهای آینده نیز با برخی دیگر از رهبران جهان درباره بحران لبنان گفت‌وگو کند.

همکاری با آمریکا در زمینه مبارزه با “اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در منطقه‌” در شرایطی مطرح شده که فرانسه خواستار مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی است.

اما تهران هرگونه مذاکره در این باره را رد می‌کند و می‌گوید که این موضوع “به فرانسه ربطی ندارد”.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز جمعه گفت که واکنش جمهوری اسلامی در این زمینه، ناشی از عدم شناخت موضع فرانسه است.

ماکرون اضافه کرد: “ما می‌خواهیم که جمهوری اسلامی موضع منطقه‌ای کمتر تهاجمی اتخاذ و بتواند سیاست موشکی خود را شفاف‌تر کند.”

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ قرار است که رئیس جمهوری فرانسه در ماه‌های آینده به خاورمیانه به ویژه لبنان و جمهوری اسلامی سفر کند.