ژئوپارک قشم جهانی شد

0
151

ژئوپارک قشم در دویست و یکمین نشست ژئوپارک‌های یونسکو که روز پانزدهم اردیبهشت ماه در فرانسه برگزار شد کارت سبز گرفت و جهانی شد.مرتضی شیخ زاده مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم  گفت: نشست شورای ژئوپارک‌های جهان به مدت ده روز در فرانسه برگزار شد و روز پانزدهم اردیبهشت در آخرین روز این نشست، جهانی شدن ژئوپارک قشم قطعی شد و سازمان یونسکو لوح آن را به ما اعطا کرد.

شیخ‌زاده ادامه داد: بنابراین ژئوپارک قشم به عنوان یک ژئوپارک جهانی در یک دوره چهارساله تایید  شد و این ژئوپارک تا سال ٢٠٢٠ زیر نظر یونسکو فعالیت خواهد کرد. 

وی ادامه داد: این ژئوپارک در سال ٩٢ کارت قرمز دریافت کرده بود و برخی فکر می‌کردند که جهانی شدن آن شعار است چون باید روی چند موضوع کار می‌شد یکی اعتباراتی بود که باید برای زیرساخت‌ها از جمله جاده برای غار نمکدان در نظر گرفته می‌شد همچنین می‌بایست از درآمدهای دولت در آن چشم پوشی می‌شد.

2450580

به گزارش مهر؛ عملا این اتفاقات در قشم افتاد و اکنون ژئوپارک به این درجه رسیده که می‌تواند درآمد پایدار داشته باشد. دولت نیز فضایی را ایجاد و سرمایه‌گذاری کرد که بومیان منطقه خودشان بتوانند درآمد داشته باشند.