چینی‌ها در قشم بانک تاسیس می‌کنند

0
120

مدیرعامل منطقه آزاد قشم از مذاکره با سرمایه‌گذاران برای تاسیس بانک‌های خارجی در قشم خبر داد و گفت: چینی‌ها شروط ایران برای تاسیس بانک در این منطقه را پذیرفتند.

 حمیدرضا مومنی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: اعتقاد ما بر این است که چنانچه بانک و بیمه خارجی و همچنین سوئیفت در مناطق آزاد برقرار نباشد، امکان انجام عملیات مالی و پذیرش سرمایه‌گذاران خارجی وجود ندارد.

وی گفت: بر این اساس یکی از مواردی که در مذاکرات با سرمایه‌گذاران خارجی عنوان شده، ایجاد بانک و بیمه خارجی در مناطق آزاد است که بر این اساس شروط مناطق آزاد مورد موافقت چینی‌ها قرار گرفته و قرار است ایجاد بانک خارجی از سوی چینی‌ها در این منطقه دنبال شود.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم افزود: هدف‌گذاری این است که قشم به هاب مالی منطقه تبدیل شود که بر این اساس، مذاکراتی با سرمایه‌گذاران ژاپنی صورت گرفته و قرار بر این است که در صورت پذیرش پیشنهادات، پروتکل‌های لازم برای مدیریت بازارهای مالی و سرمایه‌ای در قشم صورت گیرد.

وی تصریح کرد: ایجاد شعب بانک‌های خارجی در اولویت قرار دارد، اگر چه ضوابط خاصی از سوی بانک مرکزی بر تاسیس بانک‌های خارجی حاکم است اما به نظر نمی‌رسد محدودیت خاصی در کار باشد.

مومنی در ادامه در خصوص میزان سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه منطقه آزاد قشم گفت: تا خردادماه سال ۹۵ می‌توان رقم دقیقی از میزان سرمایه مورد نیاز داخلی و خارجی برای توسعه قشم را اعلام کرد، چرا که باید در ابتدا با سرمایه‌گذاران خارجی به توافق برسیم تا در نهایت بتوان شرایط را برای اعلام رقم دقیق سرمایه‌گذاری‌ها فراهم آورد.

وی در تشریح آخرین وضعیت راه‌اندازی پل خلیج‌فارس گفت: در طرح جامع حمل و نقل و شبکه ارتباطی خلیج فارس یک پل، یک ریل قطار و نیز بندر کاوه دیده شده است که بر این اساس اگر این پروژه تکمیل شود، کریدور جنوب به شمال راه‌اندازی شده و هند، چین و قشم به سرزمین اصلی، شمال ایران و اروپا متصل خواهد شد و در این صورت بخش اعظم ماموریت ما در حمل و نقل دریایی و زمینی نیز به سرانجام می‌رسد.

مومنی خاطرنشان کرد: پنجشنبه هفته گذشته درخواستی را به معاون اول رئیس‌جمهور ارائه دادیم که براساس آن یا دولت تضامین لازم را به مناطق آزاد بدهد که خود فاینانسور خارجی بیاورد و یا اینکه از صفر تا ۱۰۰ پروژه‌ها را به ما واگذار کند تا کار را پیش بریم.

وی گفت: بر همین اساس، معاون اول رئیس‌جمهور دستوری به رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داده که براساس آن، کل اجرای صفر تا صد پروژه‌ها به منطقه آزاد قشم واگذار شود تا این منطقه بتواند با جذب سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی کار را پیش برد.

مومنی خاطرنشان کرد: شبکه خلیج‌فارس به ۸۵۰ میلیون یورو اعتبار نیاز دارد که ۱۳۱ میلیون یورو مربوط به راه‌آهن، ۱۳۳ میلیون یورو مربوط به اتوبان، ۱۳۴ میلیون یورو مربوط به بندر کاوه و ۵۴۰ میلیون یورو به مربوط به خود پل خلیج‌فارس است.

وی گفت: در مذاکرات سرمایه‌گذاران اروپایی و چینی وارد شده‌اند که البته ما اعلام کرده‌ایم که نیاز به سرمایه‌گذار و نه فاینانسور داریم. مدیرعامل منطقه آزاد قشم در ادامه خاطرنشان کرد: مناطق آزاد با توجه به پتانسیل‌ها قرار است اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق کنند که بر این اساس دو خواسته منطقه آزاد قشم از تمامی سرمایه‌گذاران خارجی این است که ما در این منطقه به سرمایه‌گذار نیاز داریم، نه اینکه آنها پروژه‌های ما را فاینانس کنند؛ ضمن اینکه هر سرمایه‌گذاری که وارد این منطقه می‌شود ما را به عنوان نماینده عالی دولت در جزیره پذیرفته و تضامین ما را نیز بپذیرد.

مومنی گفت: امروز سوئیس، ژاپن، فرانسه، سنگاپور و استرالیا شروط ما را برای سرمایه‌گذاری پذیرفته‌اند و پروتکلی را نیز امضا کردیم که بر این اساس قرار است در حوزه فولاد، نیروگاه، شهر فرودگاهی و پروژه‌های گردشگری سرمایه‌گذاری‌هایی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: دو مگاپورت در کاوه و سوزا طراحی شده که مطالعات اجرا و جانمایی آن نهایی شده است، ضمن اینکه قرار است با توافق صورت گرفته با وزارت نفت ۸ میلیون تن محصولات پایین‌دستی پتروشیمی در قالب ۷ پلن و کارخانه اجرایی و عملیاتی شود. مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: در حوزه احداث شهرک پتروشیمی نیز جانمایی لازم صورت گرفته و مشاور خارجی از فرانسه نیز انتخاب شده است که در حال مذاکره با آن هستیم.

به گفته مومنی، در خصوص صادرات برق هزار تا هزار و ۵۰۰ مگاوات از سوی عمانی‌ها و هزار و ۱۵۰۰ مگاوات از سوی اماراتی‌ها درخواست وجود دارد که تقاضای ما از وزارت نیرو این است که اختیارات خود را به صورت کامل به مناطق آزاد تفویض کنند تا بتوان هم صادرات برق را به عمان و امارات صورت داد، هم مازاد تولید را به سرزمین اصلی صادر کرد.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: به دنبال ایجاد شهر فرودگاهی با دارا بودن امکانات اقامتی، فرودگاه و دانشگاه هستیم که در حال بررسی پیشنهادات بوده و به زودی میان ایرانی‌ها و خارجی‌ها انتخاب لازم را صورت خواهیم داد.

به گزارش مهر؛ وی ادامه داد: قرار است شهرک پوشاکی در قشم با همکاری چینی‌ها راه‌اندازی شود، ضمن اینکه برای توسعه حوزه گردشگری در مناطق آزاد نیز برنامه داریم و امیدواریم بتوانیم برای سال آینده موضوع گردشگری در قشم را ساماندهی کنیم. مومنی خاطرنشان کرد: ۸ کمپ‌پارک طراحی شده که امیدواریم تا ۲۵ اسفند به بهره‌برداری رسد و مسافران نوروزی را در آن مستقر کنیم.