چگونگی صعود غول‌ تهرانی به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا از نگاه AFC

0
164

وب سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا با آنالیز بازی پرسپولیس و الاهلی عربستان در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا درباره برنامه تیم ایرانی نوشته است.

وب سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در آنالیزی شرایط پرسپولیس در دیدار با الاهلی که به برد ۳ بر یک این تیم و صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا بود را بررسی کرد.

در آنالیز AFC آمده است: از ابتدا هم این طور به نظر می‌رسید که پرسپولیس با برنامه وارد ابوظبی شده نقشه‌ای برای بازی دارد. گل زودهنگام علی علیپور هم به بهتر عملی شدن برنامه‌های این تیم کمک کرد، تنها اخراج دقیقه ۱۱ کمال کامیابی‌نیا بود که کار را برای تیم قرمزپوش پیچیده کرد. اما در نهایت غول‌های تهرانی توانستند به دور بعدی صعود کنند.

پرس سازنده پرسپولیس

پرسپولیس در این بازی هافبک‌های زیادی را در زمین قرار داده بود و توانسته بود با گرفتن فضا از بازیکنان حریف تهدیدهای هجومی آن‌ها را خنثی کند و کانال‌های پاس دادن به مهاجم سوری، عمر السوما را ببندد.

اگرچه الاهلی ۶۳.۳ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت، این پرسپولیس بود که تیم برتر میدان بود. بازیکنان برانکو ایوانکوویچ به خوبی بدون توپ پرس می‌کردند و زمانی که مالکیت توپ را در اختیار داشتند هم با آرامش کار را دنبال می‌کردند. حتی زمانی که الاهلی با گل دقیقه ۵۲ صالح الجمان بازی را به تساوی کشاند، باز هم پرسپولیس آرامشش را حفظ کرده بود. این تیم مخصوصا در سمت چپ زمین خیلی ریلکس کار می‌کرد، جایی که وحید امیری در مرکز چندین حرکت ترکیبی عالی بود و توانسته بود بازیکن مقابل را ناکام گذاشته و چند کرنر هم برای تیمش بگیرد.

الاهلی بدون برنامه

در سوی مقابل الاهلی نتوانست از داشتن یک بازیکن بیشتر بهره ببرد. این تیم ۴۹۴ پاس داشت و دقت پاسشان هم ۸۳.۸ درصد بود، اما بیشتر این پاس‌ها رو به عقب بودند و در نتیجه برای تیم عربستانی نتیجه‌ای در بر نداشتند.

بهترین ترکیب‌ها برای پاسکاری در این تیم مربوط به بازیکنان دفاعی بود، مدافعان و هافبک دفاعی‌ها و بهترین پاسور این تیم هم کلادمیر بود. این تیم ۵ شوت به سمت دروازه داشت، درست به اندازه پرسپولیس که مالکیت توپ کمتری داشت.

عمر السوما که در بازی رفت پنجمین گلش در این تورنمنت را زده بود، در ابوظبی هیچ درخششی نداشت. او ۲۵ لمس توپ داشت، اما تنها توانست ۱۶ پاس در طول بازی بدهد و هیچ یک هم تهدیدی برای حریف ایجاد نکرد.

تاوان ضعف دفاعی

در شروع بازی مدافع الاهلی یک اشتباه تاثیرگذار داشت و باعث شد علیپور با دروازه‌بان تک به تک شود و دروازه محم ال اویس را باز کند.

گل الجمان قرار بود الاهلی را نجات دهد، اما نماینده سعودی نتوانست از قانون گل زده در خانه حریف استفاده کند. در عوض دو اشتباه دیگر در ۱۵ دقیقه پایانی بازی دو پنالتی به حریف داد که کار را برای آن‌ها تمام کرد.

به گزارش مهر؛ الاهلی می‌توانست هیچ یک از این پنالتی‌ها را به حریف ندهد، اولی به خاطر خطای هند موتاز هاوساکی بود و بعد از این که مدافعان در دفع توپ ناکام بودند او با دست سعی در این کار داشت. دومی هم بعد از تعویض بشار رسن بود. این بازیکن با قدرت دریبل‌زنی مناسب وارد محوطه جریمه الاهلی شد و علی ال اسمری مجبور شد با تکل او را متوقف کند.