چگونه هکرهای روسی، چینی و جمهوری اسلامی انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا را هدف قرار دادند؟

0
30

مقامات سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و کارشناسان شرکت‌های بزرگ اینترنتی در این کشور می‌گویند که هکرهایی از سراسر جهان، بویژه از جمهوری اسلامی و چین و روسیه انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا همچنین کمپین‌های انتخاباتی دو نامزد اصلی آن یعنی دونالد ترامپ و جوبایدن را هدف قرار داده‌اند.

بخشی از عملیات هک و اطلاع رسانی‌های نادرست که در همین چهارچوب انجام شده به شرح زیر است:

هکرهای روس احزاب دموکرات را در ایالت‌های کالیفرنیا و ایندیانا هدف گرفتند

گروهی از هکرهای روسی که پیش از این متهم به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا بودند، در اوایل سال جاری میلادی ایمیل مقامات ارشد حزب دموکرات را در ایالت‌های کالیفرنیا و ایندیانا هدف گرفتند. گفته می‌شود که همین گروه ها اقدام به جاسوسی سایبری از اتاق‌های فکر در واشنگتن و نیویورک نیز کرده‌اند.

هکرهای نظام جمهوری اسلامی رای دهندگان را در فلوریدا و جاهای دیگر هدف گرفتند

به گفته مقامات آمریکا، گروهی از هکرهای جمهوری اسلامی هزاران پیام تهدیدآمیز را برای رای دهندگان در چندین ایالت آمریکا از جمله فلوریدا فرستاده‌اند. اشتباه صورت گرفته توسط هکرها، به کارشناسان در آمریکا کمک کرد تا بتوانند به سرعت به جمهوری اسلامی بودند منشاء این ایمیل‌های تهدیدآمیز پی ببرند.

هکرهای چینی همکاران بایدن را هدف قرار دادند

در ماه سپتامبر یکی از شرک‌های زیرمجموعه مایکروسافت توانست گزارشی کامل با دقیق‌ترین جزئیات را درباره چگونگی فعالیت هکرهای خارجی برای اختلال در روند رای گیری‌ها ارائه دهد. از جمله در این گزارش شرح داده شده که چگونه هکرهای چینی «افراد مرتبط با کمپین جو بایدن» را هدف قرار داده‌اند. مایکروسافت در گزارش خود به فعالیت‌های مشابه از سوی هکرهای روسی و جمهوری اسلامی نیز اشاره دارد.

روس‌ها سعی کردند در شبکه‌های اجتماعی، آمریکایی‌ها را در مقابل یکدیگر قرار دهند

دو شرکت فیسبوک و توییتر تا کنون بارها از اقداماتشان برای متوقف کردن عملیات خارجی با هدف ایجاد تردید در ذهن آمریکایی‌ها خبر داده‌اند؛ از جمله حذف یک سایت خبری جعلی چپگرا که از روسیه اداره می‌شد و منتقد جو بایدن بود.

تلاش هکرهای ایرانی برای نفوذ در مبارزات انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۹ شکست خورد

یورونیوز نوشت؛ مایکروسافت در اکتبر سال گذشته میلادی در یکی از اولین هشدارهای مربوط به رقابت انتخاباتی سال ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرد که هکرهای جمهوری اسلامی در عملیات خود برای نفوذ در کمپین یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری (که بعدا معلوم شد دونالد ترامپ بوده) شکست خورده‌اند.