چه کسی اسکوچیچ را سرمربی تیم ملی کرد؟

0
215

واکنش‌ها به انتخاب دراگان اسکوچیچ، سرمربی کروات شاغل در ایران، به‌عنوان سرمربی تیم ملی نه‌تن‌ها همچنان ادامه دارد، بلکه وارد فاز تازه‌ای شده؛ فازی که نشان از دخالت‌ها و انتصاب‌های خارج از حوزه فوتبال دارد. 

در یکی، دو روز گذشته، رسانه‌ها و البته افراد سرشناسی در فوتبال ایران به این انتخاب انتقاد کرده و بعضا آن را به «آقازاده»‌های خارج از فدراسیون فوتبال ربط داده‌اند. 

دراگان اسکوچیچ در شرایطی جانشین مارک ویلموتس بلژیکی در تیم ملی ایران شده که رزومه چندان شناخته‌شده‌ای ندارد و به نظر می‌رسد برای نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران وزن چندان زیادی نداشته باشد. این انتخاب در حالی صورت گرفته که فدراسیون فوتبال بعد از قطع همکاری با ویلموتس، بار‌ها خبر از حضور یک سرمربی ایرانی داده بود و حتی در ۷۲ ساعت مانده به اعلام سرمربی تیم ملی، مربی بعدی را «صددرصد» ایرانی خوانده بود.

با گره‌افتادن در کار مربیانی مثل علی دایی که خودش شایعات را تأیید کرده و گفته صلاحیتش را رد کرده‌اند، همه منتظر بودند تا امیر قلعه‌نویی به‌عنوان سرمربی بعدی تیم ملی معرفی شود؛ بااین‌حال قلعه‌نویی و مسئولان فدراسیون فوتبال (ظاهرا) نتوانستند مسئولان باشگاه سپاهان را راضی کنند تا در انتخابی بحث‌برانگیز، دراگان اسکوچیچ، به‌عنوان سرمربی تیم ملی ایران معرفی شود.

 اسکوچیچ که سابقه کارکردن در فوتبال ایران را در چند سال اخیر داشته و در این فصل سرمربی صنعت نفت آبادان بود، ولی به دلیل «بیماری» از مسئولان صنعت نفت خواسته بود قراردادش را فسخ کنند تا او به کشورش، کرواسی برگردد. 

هنوز چیزی از فسخ قراردادش نگذشته بود که خبر رسید او حوالی فدراسیون فوتبال دیده شده و با مسئولان مشغول مذاکره است تا قراردادش را نهایی کند! در روزی که سر فوتبالی‌ها گرم دربی تهران بود، به‌ناگاه فدراسیون فوتبال بیانیه‌ای منتشر کرد و خبر داد که اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی ایران شده است. 

همین بیانیه کافی بود تا اظهارنظر‌های جنجالی یکی پس از دیگری از راه برسند. اولین واکنش به این انتخاب را علیرضا منصوریان، مربی سابق تیم ملی و سرمربی سابق باشگاه استقلال داشت.

 او که به‌عنوان کارشناس دربی به برنامه فوتبال برتر در شبکه سه رفته بود، از دست‌های پشت‌پرده برای انتخاب این مربی کروات خبر داد و گفت: «بروید ببینید چه سیستم مافیایی قوی‌ای پشت این ماجراست که این مربی بدون کارنامه را آورده‌اند جانشین کی‌روش کرده‌اند». چیزی از صحبت‌های منصوریان نگذشته بود که یکی، دو سایت خبری به علیرضا منصوریان بابت این اظهارنظرات تاختند و نوشتند که تحلیل او بی‌اساس است و اسکوچیچ اتفاقا مربی خوبی است!

کمی بعد از آن صحبت‌ها، اما خبرگزاری مهر در گزارشی جنجالی خبر داد که یک «آقازاده ورزشی» پشت این انتخاب بوده و با زدوبند، دراگان اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی معرفی شده است. 

در بخشی از این گزارش آمده است: «پیگیری‌ها نشان می‌دهد که این مربی را افرادی انتخاب کرده‌اند که پیش از این هم در جابه‌جایی او در تیم‌های مختلف نقش داشته‌اند. ماجرا از آنجا جدی می‌شود که در یکی از روز‌های پایانی هفته گذشته یک آقازاده ورزشی که پدرش رئیس سرشناسی بوده است، به همراه مدیر برنامه‌های رسمی و یک شخص غیررسمی در خانه‌ای در یکی از خیابان‌های شمال تهران میزبان دراگان اسکوچیچ بوده است و پس از جمع‌بندی نقطه‌نظرات همدیگر، برای معرفی او (به‌عنوان سرمربی تیم ملی) به تصمیم نهایی می‌رسند». 

اگرچه مهر وارد جزئیات نشده و با کلی‌گویی سعی کرده بود چنین موضوعی را مطرح کند، ولی روز گذشته جریان انتخاب اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی وارد فاز دیگری شد؛ سعید آذری، مدیرعامل این روز‌های فولاد خوزستان که خودش را به فدراسیون فوتبال رسانده بود تا یک‌سری کار‌های اداری را انجام دهد، بعد از خروج از فدراسیون در جمع خبرنگاران به شایعات رخ‌داده دامن زد و گفت که انتخاب اسکوچیچ، یک انتخاب فرافوتبالی است. 

«تحلیل انتخاب‌شدن این مربی را باید به کارشناس‌های فنی سپرد. این مربی سابقه‌ای دارد که از خیلی از مربی‌ها بیشتر است. اینکه چرا این تصمیم گرفته شده من در جریان نیستم، اما این اتفاق یک تصمیم فرافوتبالی است و کسی را که سابقه‌اش مشخص است به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب می‌کنند، اما الان دیگر وقت این نیست که بگوییم چرا او به تیم ملی آمد و باید حمایت کنیم تا اتفاقی که برای نمایندگان ما در لیگ قهرمانان آسیا افتاد، برای تیم ملی پیش نیاید». 

بااین‌حال ضربه نهایی درباره شایعات مطرح‌شده درمورد انتخاب اسکوچیچ را علی دایی زد؛ سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران که خودش یکی از گزینه‌های نشستن روی نیمکت بود، در گفتگو با ایسنا از دست‌های پشت‌پرده برای انتخاب اسکوچیچ خبر داد و واقعیت‌های مهمی را مطرح کرد. «متأسفانه در برخی از انتصاب‌ها، بعضی از آقازاده‌ها دخیل هستند». دایی با بیان این جمله سعی کرد موشکافی دقیق‌تری از این انتخاب کند. 

او گفت: «مطمئنا این انتخاب خارج از فدراسیون فوتبال انجام شده است. تا چند روز قبل قرار بود مربی ایرانی به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شود، اما یکباره آقای اسکوچیچ، بعد از یک روز مذاکره انتخاب می‌شوند. اگر از تمام اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال بپرسید، متوجه خواهید شد که نظر هیچ‌یک از این عزیزان، روی اسکوچیچ نبوده است. شما بروید و ببینید اسکوچیچ بعد از انتخابش به‌عنوان سرمربی تیم ملی، چه بازی‌ای را در لیگ، از نزدیک تماشا کرده است، بعد می‌فهمید چه کسانی او را به تیم ملی آورده‌اند».

پای مدیرعامل باشگاه سایپا در میان است؟

کد‌هایی که دایی می‌دهد بسیار روشن است؛ اسکوچیچ بعد از انتخابش به‌عنوان سرمربی تیم ملی، به تماشای دیدار تیم‌های سایپا و پارس جنوبی می‌رود! دیداری که اتفاقا هیچ‌یک از بازیکنان ملی‌پوش در آن حضور نداشته‌اند. نکته جالب، اما خبری است که سایت باشگاه سایپا منتشر می‌کند و می‌نویسد اسکوچیچ به همراه مدیرعامل این باشگاه بازی را از نزدیک دیده است. 

مدیرعامل این باشگاه، اما مصطفی مدبر است؛ همان مردی که علی دایی را از سایپا اخراج کرد و بعد علی دایی، در کنفرانس خبری مشهورش گفت که کسی به اسم مصطفی مدبر را نمی‌شناسد. دایی گفته بود: «مصطفی مدبر برای من وجود خارجی ندارد. او را از زمانی که رئیس حراست صداوسیما بود به‌عنوان سردار غفور می‌شناسم.

 مصطفی مدبر از کجا آمد؟ مگر می‌شود با شناسنامه عوض‌کردن گذشته طلایی‌ات را عوض کنی؟». اتفاقا بعد از همان صحبت‌ها بود که شایعه ممنوعیت دایی از فعالیت در فوتبال ایران بر سر زبان‌ها افتاد؛ شایعه‌ای که گفت‌وگوی روز گذشته علی دایی نشان می‌دهد با واقعیت همخوانی دارد. 

دایی می‌گوید صلاحیت او را برای حضور در تیم ملی ایران رد کرده‌اند و خودش خوب می‌داند چرا چنین اتفاقی افتاده است. حالا علی دایی به صورت کاملا مشخصی از فردی که اسکوچیچ را به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرده خبر می‌دهد؛ اتفاقی که اگر درست باشد، باید از رخ‌دادن فاجعه‌ای دیگر در فوتبال ملی خبر داد که دوباره افرادی بیرون از فدراسیون فوتبال برای تیم ملی تصمیم گرفته‌اند.

شاید در این میان موضوعی هم مطرح شود که دایی به دلیل اختلافی که با مدبر داشته چنین موضوعی را بیان کرده است، ولی افشاگری‌های قبلی او که غالبا با جنجال‌های بزرگ همراه شده، درست از آب درآمده بودند؛ نمونه‌اش را می‌شود در مسئله «غش‌کردن داور به سمت دیگر!» و البته «کارت‌های معافیت جعلی» جست که هر دو موضوع را علی دایی مطرح کرده بود و پیگیری‌های کمیته انضباطی و اخلاق فدراسیون فوتبال نشان داد که حق با اوست.

به گزارش شرق، البته روز گذشته روز تکذیب هم بود؛ وزارت ورزش آن بخش از صحبت‌های دایی را که صلاحیتش از سوی این نهاد رد شده تکذیب کرد و یکی هم درون فدراسیون فوتبال که نخواسته بود نامش فاش شود، به خبرگزاری فارس گفته بود اصلا علی دایی گزینه سرمربیگری تیم ملی نبوده که بخواهد صلاحیتش تأیید یا رد شود!