چهره‌های هنری از ستاره فقید «بلید رانر» یاد کردند

0
174

با فاصله کمی پس از اینکه خبر درگذشت روتخر هاور ستاره هلندی فیلم‌های محبوب از جمله «بلید رانر» منتشر شد، تعداد زیادی از چهره‌های هنری به رسانه‌های اجتماعی رفتند تا از او یاد کنند.

هاور نوزدهم جولای بعد از یک بیماری کوتاه مدت در ۷۵ سالگی از دنیا رفت. چهره‌های هنری نقل‌قول‌ها، عکس‌ها و خاطراتی از او را به اشتراک گذاشتند و درباره معروف‌ترین نقش‌های او از جمله جان رایدر در تریلر سال ۱۹۸۶ «بین‌راهی»، کاپیتان ناوار در فیلم سال ۱۹۸۵ «لیدی‌هاوک» و شاید محبوب‌ترین نقش‌آفرینی او یعنی روی بتی در فیلم علمی‌تخیلی «بلید رانر» صحبت کردند.

گی‌یرمو دل‌تورو کارگردان به «گوشت و خون»، «یورکا» و سه فیلم اشاره شده در بالا به عنوان نقش‌های محبوب این بازیگر اشاره کرد و نوشت: «روحت شاد روتخر هاور بزرگ: بازیگری قدرتمند، عمیق و جذب‌کننده که حقیقت، قدرت و زیبایی خاصی به فیلم‌هایش بخشید.»

‌بازیگران همکار او هم تسلیت گفتند. جین سیمونز که با این بازیگر فقید در «تحت تعقیب مرده یا زنده» نقش‌آفرینی کرده بود در توییتر خود نوشت: «از شنیدن خبر درگذشت روتخر هاور غمگین شدم. او همیشه یک جنتلمن و مهربان و باشفقت بود». آیس‌تی هم که در «زنده ماندن از بازی» کنار این بازیگر بود گفت کار کردن با او افتخاری برایش بود.

استیون مویر که در سریال «ترو بلاد» شبکه اچ‌بی‌او در کنار روتخر بازی کرده و او را کارگردانی هم کرده بود خاطره‌ای را به اشتراک گذاشت تا شوخ‌طبعی او را نشان بدهد. او گفت یک روز در حین فیلمبرداری، گروهی مشغول فیلمبرداری مستندی برای دی‌وی‌دی سریال بود و کارگردان مستند می‌خواست با روتخر صحبت کند اما خجالت می‌کشید چون او همیشه حضوری قدرتمند و با ابهت داشت. کارگردان مستند از مویر خواست زمان درست را برای صحبت کردن با روتخر به او بگوید و او هم همین کار را کرد.

اما وقتی کارگردان نزدیک روتخر شد که در ماشینی نشسته بود، روتخر به آرامی شیشه‌های ماشین را پایین آورد و در حالیکه چشم راستش بسته بود فقط با چشم چپ خود به او زل زد و گفت «دیدی یک تیغ چه کارهایی می‌تواند با چشم انسان بکند؟» که باعث شد کارگردان معذرت‌خواهی بکند و با ترس به سمت دیگری برود. بعد از آن روتخر با خنده به مویر گفت: «همیشه وقتی از این کارها می‌کنم همه خیلی خوششان می‌آید!»

وینسنت دونفوریو بازیگر هم که چند ماه در جنگل‌های استرالیا با روتخر مشغول فیلمبرداری یک پروژه بود از او به عنوان مردی بسیار مهربان یاد کرد. او گفت: «هرگز فیلم‌های هلندی و «بلید رانر» را فراموش نخواهم کرد. او همیشه با من خواهد ماند.»

به گزارش مهر به نقل از ورایتی، تعدادی از موزیسین‌ها و خواننده‌های راک و متال از جمله اسلش هم از این بازیگر یاد کردند و با قرار دادن عکسی از او در رسانه‌های اجتماعی خود از او یاد کردند. سباستین باخ خواننده و آهنگساز کانادایی هم نوشت: «بیش از یک بار حسابی من را با فیلم‌هایت ترساندی. به خاطر فیلم‌های فوق‌العاده‌ات ممنونم.»