چند شرکت ایرانی و خارجی به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند

0
120

هم زمان با رایزنی‌های شدید دولت باراک اوباما برای جلوگیری از تصویب دور تازه‌ای از تحریم‌های کنگره علیه ایران، وزارت دارایی او تعدادی از شرکت‌های ایرانی و خارجی را در ارتباط با برنامه اتمی و صادرات نفت ایران تحریم کرده است.

بنا بر بیانیه روز پنجشنبه (پنجشنبه ۱۲ دسامبر) وزارت دارایی آمریکا، شرکت‌های عیوض تکنیک، مارو صنعت، نگین پرتو خاور، صنایع هوایی قدس و سازمان صنایع هوایی ایران تحریم شده‌اند.

شرکت مید اویل آسیا، شرکت سنگا تانکر که در سنگاپور به ثبت رسیده‌اند و شرکت فرلاند که گفته شده است در انتقال تانکر به تانکر نفت ایران فعالیت داشته است نیز تحریم شده‌اند.

این سه شرکت متهم هستند که با شرکت ملی نفت کش ایران که از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است، معاملات کلان دارند.

به این ترتیب، اشخاص حقیقی و حقوقی در آمریکا اجازه معامله با شرکت‌های تحریم شده را ندارند و نیز بانک‌ها و موسسات مالی غیرآمریکایی که مبادلات عمده با شرکت‌های مورد نظر داشته باشند، مشمول مجازات‌های اقتصادی واشنگتن خواهند شد.

وزارت دارایی آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که با وجود مذاکرات اتمی با ایران و تلاش قدرت‌های بزرگ برای رسیدن به یک توافق جامع و بلندمدت بر سر مناقشه اتمی و نیز کاهش محدود بعضی از تحریم ها در پی امضای توافق اخیر در ژنو، ایالات متحده به اجرای تحریم‌های اصلی خود به ویژه علیه صنعت نفت و نظامی بانکی ایران مصمم است.

در این بیانیه آمده است: «ما همچنان متعهد هستیم که تحریم‌ها را به طور جدی به اجرا بگذاریم و تلاش دولت ایران برای استفاده از شگردهای فریبکارانه وشرکت‌های صوری در جهت پیشبرد برنامه اتمی‌اش را برملا کنیم.»

مخالفت دولت با دور تازه تحریم

این خبر در حالی اعلام شد که دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی در امور تروریسم و اطلاعات مالی و وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و سرپرست هیات آمریکایی در مذاکرات اتمی با ایران در جلسه علنی کمیته بانکی سنا حاضر شده بودند تا بر موضع دولت باراک اوباما در مورد خودداری از تشدید تحریم‌ها علیه ایران تاکید کنند.

وندی شرمن، سرپرست هیات آمریکایی در مذاکرات اتمی با ایران در سنا حاضر شده تا بر خودداری کنگره از تشدید تحریم ها تاکید کند

دولت باراک اوباما تاکید دارد که در مقطع فعلی و در پی توافق اتمی ژنو نباید تحریم تازه‌ای علیه ایران وضع شود اما تحریم‌های گذشته خود از جمله تحریم صنایع نفت و گاز و تحریم بانک‌های ایرانی را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

این در حالیست که شماری از اعضای ارشد کنگره مانند سناتور جمهوریخواه جان مک کین و سناتور دموکرات رابرت منندنز، با ابراز تردید در نتیجه‌بخش‌بودن سیاست دولت آمریکا برای مذاکره با ایران، در پی اقدام فوری برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران هستند.

با این حال به نظر می‌رسد که رایزنی‌های کاخ سفید برای جلوگیری از تصویب دور تازه تحریم‌ها تا کنون موثر واقع شده باشد.

سناتور تیم جانسون، رئیس دموکرات کمیته امور بانکی سنای آمریکا، صراحتا اعلام کرده است که با تشدید تحریم‌های ایران مخالفت کرده است. انتظار می‌رود که طرح تحریم‌های تازه ابتدا در این کمیته مطرح شود.

آقای جانسون که پنجشنبه در این کمیته سخن می‌گفت افزود که با موضع باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد تعامل با ایران و اینکه اعمال تحریم‌های بیشتر می‌تواند به روند مذاکرات حساس دیپلماتیک با این کشور صدمه بزند، موافق است.

او گفت: «اکنون که ایران به پای میز مذاکره آمده و قدم اول در توافق با ایران برداشته شده است، معتقدم که این تحول شاید آخرین و در عین حال بهترین شانس حل بحران اتمی ایران از طریق دیپلماسی باشد؛ و در این رابطه آقای رئیس جمهور کاملا موضع درستی دارد که اراده رهبران ایران بایستی آزموده شود.»

هشدار ایران

پیش‌تر مقامات ایران در مورد اعمال تحریم‌های بیشتر به آمریکا هشدار داده بودند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، اخیرا در مصاحبه‌ای با مجله «تایم» تصویب هرگونه تحریم جدید علیه ایران را در شرایط حاضر در حکم «مرگ توافق ژنو» دانست و تاکید کرد «ما به مذاکره زیر فشار علاقه‌ای نداریم.»

آقای ظریف گفته بود: «اگر کنگره تحریم‌های جدیدی وضع کند فقدان جدیت از سوی آمریکا و بی‌میلی آنان برای نیل به یک راه‌حل را نشان می‌دهد.»

او تاکید کرد: «ما هم مجلس داریم. مجلس ما نیز می‌تواند قوانین مختلفی را به تصویب برساند که در صورت شکست مذاکرات جنبه اجرایی به خود گیرد.»

ایران اوایل آذرماه با شش قدرت جهانی موسوم به ۱+۵ به توافق رسید تا برخی از فعالیت‌های هسته‌ایش را شش ماه کُند یا متوقف کند و در عوض بخشی از تحریم‌های علیه این کشور سبک شود؛ از جمله اینکه در این مدت ایران سوخت یا آب سنگین به تاسیسات اراک نفرستد.

پیش‌تر هم جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در کنگره این کشور گفت که به روند مذاکرات با ایران خوش‌بین است و امید دارد که این مذاکرات حتی زود‌تر از شش ماه آینده به نتیجه نهایی برسد.

به گزارش بی بی سی؛ آقای کری با این هدف در مجلس نمایندگان حاضر شده بود که به ابهامات قانونگذاران آمریکایی در مورد توافق اخیر ایران و گروه ۱+۵ در ژنو پاسخ دهد و آن‌ها را متقاعد سازد که تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع نکنند.

او با اشاره به توافق کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در مورد اعمال‌نکردن تحریم‌های جدید در شش ماه آینده، افزود که تصویب تحریم‌های جدید بر همکاری آمریکا با سایر اعضای این گروه تاثیر منفی می‌گذارد و به ایران «بهانه» می‌دهد که از تعهدات خود سر باز بزند.