چندین رویداد تاریخی در اسکار ۲۰۱۸

0
196

با معرفی نامزدهای اسکار ۲۰۱۸ چندین رکورد تاریخی در تاریخچه این جایزه سینمایی شکسته شد.

چندین رویداد تاریخی در اسکار سال ۲۰۱۸  به وقوع پیوست که از جمله آنها نامزدی ریچل موریسون فیلمبردار زنی که به عنوان اولین فیلمبردار زن نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری در تاریخ این جوایز شناخته شد.

او که فیلمبردار فیلم «مادباند» است چند هفته پیش نیز نامزد جایزه بهترین فیلمبرداری انجمن فیلمبرداران آمریکا شده بود. عنوان فیلم بعدی موریسون در جایگاه فیلمبردار «پلنگ سیاه»  نام دارد. موریسون در اسکار امسال با راجر دیکینز فیلمبردار نامدار انگلیسی که پیش تر ۱۴ بار نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری شده و البته همه آنها را نیز واگذار کرده بود رقابت می کند.

فیلم «مادباند» می توانست رکورد دیگری در تاریخ جوایز اسکار رقم زند که البته این اتفاق نیفتاد. دی ریس کارگردان فیلم «مادباند» نتوانست نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی شود در صورتی که اگر نامزد این جایزه می شد به عنوان اولین زن سیاه پوست تاریخ، نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی لقب می گرفت.

یکی دیگر از رکوردهای اسکار این دوره نامزدی تیموتی شالامه برای فیلم «من را با نام خودت صدا بزن» در سن ۲۲ سالگی است. به این ترتیب شالامه به عنوان جوان ترین نامزد جایزه اسکار بازیگری نقش اول مرد از سال ۱۹۳۹ شناخته می شود. رکورد جوان ترین نامزد جایزه اسکار نقش اول مرد از آن میکی رونی ستاره دهه ۳۰ و ۴۰ هالیوود است که در سن ۱۹ سالگی برای فیلم «بچه ها در ارتش» (۱۹۳۹) نامزد شده بود. شالامه اگر این جایزه را با وجود رقیب سرسختی چون گری الدمن در فیلم «تیره ترین ساعت» تصاحب کند می تواند رکورد جوان ترین برنده جایزه اسکار بازیگری را که اکنون در اختیار آدریان برودی برای فیلم «پیانیست» در سن ۲۹ سالگی است از آن خود کند.

در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نیز کریستوفر پلامر ۸۸ ساله برای فیلم «تمام پول دنیا» رکورد رابرت دووال را که در سال ۲۰۱۴ برای فیلم «قاضی» در سن ۸۴ سالگی نامزد این جایزه شده بود شکست. پلامر پیش تر با بردن این جایزه در سن ۸۲ سالگی برای فیلم «تازه کارها» در سال ۲۰۱۱ رکورد دار مسن ترین برنده اسکار نقش مکل مرد شده بود.

یکی از جالب ترین رکوردهای جابجا شده امسال متعلق به جیمز آیووری کارگردان و فیلمنامه نویس مشهور آمریکایی است که امسال با ۸۹ سال سن برای فیلمنامه «من را با نام خودت صدا بزن»  نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد و توانست رکورد پیرترین نامزد جایزه اسکار در همه رشته های رقابتی اسکار را بشکند و بالاتر از گلوریا استوارت بازیگر فیلم «تایتانیک» که در سن ۸۷ سالگی نامزد شده بود قرار گیرد.

مریل استریپ دیگر بازیگری بود که با اعلام نامزدهای اسکار سال ۲۰۱۸ توانست رکوردی را بشکند اما نکته جالب اینکه استریپ رکورد خود را جابجا کرد و برای ۲۱ امین بار نامزد جایزه اسکار بازیگری شد که یک اتفاق خارق العاده در تاریخ جوایز اسکار بازیگری است.

در رشته بهترین کارگردانی گرتا گرویگ برای فیلم «لیدی برد» و جوردن پیل  برای فیلم «برو بیرون» به ترتیب پنجمین کارگردان زن تاریخ و پنجمین سیاه پوست تاریخ سینما لقب گرفتند که توانستند نامزد اسکار بهترین کارگردانی شوند.

به گزارش مهر به نقل از ایندیپندنت، مراسم اسکار سال ۲۰۱۸ در روز چهارم مارس با اجرای جیمی کیمل در دومین سال متوالی برگزار می شود.