چطور خورشید‌گرفتگی ۲۹ اسفند را ببینیم؟

0
121

قرار است روز جمعه ۲۹ اسفند ماه به صورت کامل چهره خورشید را بپوشاند و خورشید‌گرفتگی را ایجاد کند که تنها بخشی کوچک از ساکنان زمین قادر به مشاهده آن خواهند‌بود.

خورشید‌گرفتگی روز جمعه اولین نمونه کسوف کامل از نوامبر ۲۰۱۳ خواهد‌بود. سایه تاریک ماه در این روز مسیری منحنی را از آتلانتیک شمالی و اقیانوس‌های قطبی آغاز خواهد‌کرد.

نقطه آغازین این مسیر جنوبی‌ترین نقطه گرینلند خواهد‌بود و سپس مسیرخود را در جهت پادساعتگرد به سوی شمال شرق ادامه داده و از میان ایسلند، آمریکا و بریتانیا عبور خواهد‌کرد.

سایه ماه سپس از بالای جزایر فارو و جزایر سالبارد نروژ عبور کرده و به سوی جوب غرب رفته و در قطب شمال به سفر خود روی زمین پایان خواهد‌داد.

از آنجایی که به دلیل مسیر مخصوص اولین خورشید‌گرفتگی کامل سال ۲۰۱۵ تعداد کمی از ساکنان زمین قادر خواهند‌بود این رویداد را مستقیم تماشا کنند، امکان تماشای آنلاین آن نیز فراهم آمده‌است و علاقمندان می‌توانند این خورشید‌گرفتگی را از طریق وب‌سایت رصد‌خانه مجازی و یا برروی وب‌سایت اسپیس مشاهده کنند. جامعه رصد آنلاین Slooh نیز این رویداد را از ساعت ۰۸:۳۰ به وقت گرینویچ به صورت آنلاین و زنده پخش خواهد‌کرد.

محصول جانبی خورشید‌گرفتگی کامل، خورشید‌گرفتگی جزئی در ابعادی بزرگ خواهد‌بود که می‌توان آن را از سرتاسر اروپا، شمال آفریقا، و بیشترین بخش‌های شمال آسیا مشاهده کرد. ساکنان اروپا متناسب با موقعیتی که دارند شاهد آن خواهند بود که ۵۰ تا ۹۰ درصد چهره خورشید توسط سایه ماه پوشانده می‌شود. زمان محلی آغاز خورشید‌گرفتگی در شهرهای مختلف اروپا و آسیا را می‌توان در این جدول که توسط انجمن نجومی سلطنتی کانادا تهیه شده یافت.

 گزارش همشهری به نقل ازNBC، افرادی که در مناطقی قرار دارند که مشاهده خورشید‌گرفتگی در آنها امکان‌پذیر است باید به یاد داشته باشند که نگاه کردن مستقیم بدون تجهیزات ایمنی به این پدیده زیبای طبیعی می‌تواند آسیب‌های موقت و دائم متعددی به چشم آنها وارد آورد. برای تماشای این رویداد بهتر است از عینک‌های ویژه خورشید‌گرفتگی و یا اتاق تاریک یا دوربین تک‌سوراخی استفاده کرد.