چرا همیاری کردها اینک ضروری است؟

0
142

دکتر کاوه احمدی علی آبادی

عضو هئیت علمی دانشگاه آبردین با رتبه پروفسوری

عضو جامعه شناسان بدون مرز(ssf)

وقتی مشکلی بارز می شود، تعیین یک استراتژی مناسب و بارتعریف استراتژی پیشین ضروری است. کوچ و حتی فرار بیش از ۵۰ هزار نفر از کردهای سوریه، آن هم در مدت کوتاه یک هفته، خود گواهی روشن بر مشکلی جدید است. این در حالی است که جنگ در سوریه دو سال است که ادامه دارد و کردها تاکنون چنین مهاجرتی نکرده بودند و اگر حالا فوج فوج از کردستان سوریه فرار می کنند، یعنی شرایط عملی و میدانی آنقدر دشوار شده که ناگزیر بدان شده اند. حال برای حل این مشکل باید به آنان گفت، همچنان زیر حملات گروه های تکفیری در سوریه بمانند تا به مثابه یک مشکل از طرف جامعه جهانی دیده شوند؟!

کمک های فکری و مالی البته که برای کردستان سوریه ضروری است، وقتی بحران دو سال است ادامه دارد، اما آن منافاتی با کمک های نظامی برای مواجه با مشکلی جددید ندارد. شما در روزهای آینده با مشکلاتی جدیدتر برحسب تحولات پیش روی جدید هستید که نه تنها آماده آن نیستید، بلکه مشکل پیشین، یعنی حملات گروه های تکفیری به مناطق کردنشین سوریه را هنوز حل نکرده اید. با تداوم حملات کوبنده غرب به سوریه، خلاء قدرتی ایجاد خواهد شد که با سقوط رژیم اسد، درگیری گروه های تکفیری و القاعده با رژیم اسد به سوی درگیری با کردها تغییر زاویه خواهد داد. مهمتر از آن، برخی از چاه های نفت سوریه در مناطقی هستند که مورد اختلاف کردها با دولت مرکزی آینده می تواند باشد. همان مشکلی که کردهای عراق با دولت مرکزی عراق سال هاست که دارند و هنوز حل نشده است. اگر به پیشواز تحولات پیش روی نروید، از وقوع تحولات دچار بحران خواهید شد و در شرایطی انفعالی، دیگران به جای شما تصمیم خواهند گرفت. کاری (تصمیم گیری کردها برای خود) که آنقدر مهم بوده که برایش سال ها مبارزه کردید.

حضور نیروهای پیشمرگه در عراق چه کمکی به حل چه مشکلی می کند؟ در حالی که آنان به همراه کردهای پیشمرگه آمده از ترکیه با حضور در کردستان سوریه می توانند مانع از وقوع فاجعه ای شوند که چندی پیش با قتل کودکان و حملات به غیرنظامیان و حتی گروگان گیری ایشان توسط گروه های تکفیری به وقوع پیوست. قرار نیست که فاجعه تحقق یابد و فریاد بزند و تازه ما دست به کار شویم، آن هم زمانی که مشکل به شکلی مقطعی خود را نشان داده، عدم هر نوع اقدامی تنها بی برنامگی و حتی بی مسئولیتی خواهد بود.

نیروهای تکفیری و جبهه النصره به تازگی دارای سلاح های پیشرفته و حتی سنگین شده اند که مناطق مختلف کردنشین که سلاح های سبک در خانه های شان دارند، به هیچ وجه برای مقابله با آنان و حتی دفاع از خود هرگز کافی نیستند و برای دفاع از خودشان باید نیروهای زبده کرد با سلاح های نیمه سنگین و حتی سنگین نیز در مناطق مختلف حضور داشته باشند و نسبت به هر حمله ای واکنشی سریع انجام دهند. علاوه بر آن، در صورتی که دستان تان پر نباشد، برای گرفتن حق تان با دولت مرکزی آتی نیز چه بسا با مشکل مواجه شوید و حکومت مرکزی بخواهد با اشغال کردستان سوریه، خواسته هایش را به شما تحمیل کند. در حالی که حضور نیروهای پیشمرگه زبده و مجهز، بدون نیاز به هر نوع عملی، صرف حضورشان عامل بازدارنده قوی برای هر نوع تحمیلی به کردها خواهد بود. این در حالی است که در تاریخ مبارزات خلق کرد برای کسب حقوق اش هرگز چنین فرصت مناسب منطقه ای فراهم نشده و عدم بهره گیری از آن اشتباهی بزرگ است؛ فرصتی که در مقاطعی از تاریخ بروز می کند و اگر از آن ها استفاده نشود، از کف می رود.

به هر روی، ما امیدواریم که هیچ نوع درگیری بین کردهای سوریه با دولت مرکزی آینده پیش نیاید، اما تنها امیدواری کافی نیست و مهم تر از همه، مشکل اصلی کنونی، حملات گروه های تکفیری به مناطق کردنشین و فرار فوج فوج کردها از آن جاست که خیلی مضحک خواهد بود که به آنان توصیه کنیم، همانجا بمانند و کشته و زخمی شوند تا به مثابه یک مشکل توسط جامعه جهانی ارزیابی گردند، شاید که کاری برایشان انجام شود!! باید به پیشواز سناریوهای پیش روی بروید، نه این که از آن ها فرار کنید. کردها همچون فلسطینیان، ملتی مظلوم اند که تفاوت بزرگ شان آن است که مشکل فلسطینیان به عنوان یک معضل که باید برایش راه حلی یافت، سال هاست توسط کشورهای عربی و اسلامی درک شده و توسط آنان یاری می شوند، اما کردها بسیار محجور و مغفول واقع شده اند.

مطلب قبلیشکسته شدن تابوی عملی نکوهیده، اضمحلال قبح کاری خبیثانه است!
مطلب بعدیریاست داوران جشنواره بوسان به بنی‌اعتماد رسید
دکتر کاوه احمدی علی آبادی
دکتر کاوه‌ احمدی‌ علی‌آبادی‌ تاکنون تحصیلات دانشگاهی را در مقطع دکترای جامعه شناسی (Ph.D) با عنوان دانشجوی ممتاز از تگزاس و مقطع فوق‌ دکترای‌ (Post Doctoral of Philosophy) فلسفه‌ علم‌ به همراه گواهی "ارزیابی کمال" از دانشگاه‌ آبردین‌ (Aberdeen) در داکوتای‌ جنوبی‌ آمریکا به پایان رسانده و و اینک عضو هیئت علمی (ACADEMIC BOARD) دانشگاه آبردین (ABERDEEN) با رتبه پروفسوری (PROFESSORSHIP) است. ایشان موفق به دریافت درجه دانشمندی (scientist) در رشته فلسفه علم با رساله "روش شناسی علم و فلسفه" و انتخاب به عنوان دانشمند برجسته (Distinguished scientist) سال 2008 از طرف دانشگاه آبردین شدند. دارای 14 عنوان کتاب چاپ شده، 6 عنوان در نوبت چاپ، بیش از 45 پژوهش و مقاله علمی از کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی و فراتر از 120 عنوان مقاله در نشریات کثیرالانتشار بوده و دارای 11 جایزه و لوح تقدیر و سپاس از جشنواره ها و مراکز علمی و آکادمی مختلف است. در حال حاضر ایشان عضو جامعه شناسان بدون مرز (Sociologists without borders (ss هستند.