چاووشی با “پاروی بی‌قایق”

0
149

«پاروی بی قایق»، هفتمین آلبوم رسمی محسن چاوشی بود که در سالی که گذشت به بازار آمد. برخی می‌گویند که او محبوب‌ترین خواننده پاپ ایران است. «آقای خاصی» که نه کنسرت می‌گذارد و نه در مراسم و برنامه‌ای حاضر می‌شود اما آلبوم‌هایش جزو پرفروش‌ترین‌های سال و تک آهنگ‌هایش هم جزو محبوب‌ترین‌ها می‌شود.

نزدیک به دوازده سال از آغاز فعالیت چاوشی می‌گذرد. در این سال‌ها به گفته موسیقی دانان او در مسیر پاپ و راک درحال حرکت بوده است. به گفته هوادارانش بهترین آلبومش در این سال‌ها «یه ساخه نیلوفر» بوده که در آن تواسته تجربه متفاوتی را در سبک راک داشته باشد. به مرور بر تعداد قطعه‌های راک و ترنس چاوشی افزوده شد اما حال آخرین آلبوم او بازگشتی است به دورانی که او را به یکی از محبوب‌ترین خوانندگان پاپ کشور تبدیل کرد.

او در طول ۱۲ سال فعالیت خود همواره با آزمون و خطا جلو رفته است اما به نظر می‌رسد که حال به مرز پختگی نزدیک شده و با این بازگشت توجه همداران همیشگی‌اش را هم به خود جلب کرده است. موفقیت این آلبوم در روزهای اولیه انتشارش هم مهر تاییدی بر این نکته است.

«پاروی بی‌قایق» از ۱۶ مهر ماه در بازار موسیقی عرضه شد و بلافاصله بعد از انتشار در صدر آثار پرفروش موسیقی قرار گرفت. این آلبوم ۱۰ قطعه با عنوان‌های «دزیره»، «قهوه قجری»، «جز»، «تفنگ»، «خواب»، «پاروی بی‌قایق»، «یک خانه کوچک»، «کلنجار»، «یوسف» و «وصیت» دارد. آهنگسازی تمام قطعاتش بر عهده محسن چاوشی بوده و امیر جلال‌فرد، امید حجت و کوشان حداد کار تنظیم آهنگ‌های «پاروی بی‌قایق» را انجام داده‌اند.

«حسین صفا»، «روزبه بمانی» و «حسین غیاثی» در بخش ترانه‌سرایی حضور دارند که در این بین «حسین صفا» با هفت ترانه بیشترین تعداد ترانه قطعات این آلبوم را سروده است. روزبه بمانی دو ترانه و حسین غیاثی نیز با یک ترانه در این آلبوم حضور دارند.

چاوشی درباره آلبوم جدیدش گفته که «پاروی بی قایق» ادامه خط مشی هنری من است با تغییراتی قابل توجه.

«آقای خاص» که یکی از ویژگی‌های خاص بودنش پافشاری‌اش برای دوری از محافل و به خصوص برگزار نکردن کنسرت است، تاکنون ۱۵۰ فطعه موسیقی منتشر کرده که این تعداد شامل ۱۰ آلبوم و چندین تک آهنگ است.

از میان آلبوم‌های منتشر شده‌اش «یه شاخه نیلوفر» در سال ۱۳۸۷، «ژاکت» سال ۱۳۸۸، «حریص» در سال ۱۳۸۹، «سنتوری» در سال ۱۳۹۰، «پرچم سفید» در سال ۱۳۹۰، «من خود آن سیزدهم» در سال ۱۳۹۱ مجوز رسمی گرفتند. به گفته خودش آلبوم‌های دیگرش قبل از گرفتن مجوز و انتشار به فضای اینترنت وارد شدند و توانستند مجوز بگیرند.

«محسن چاوشی» با برگزار نکردن کنسرت تا به امروز باعث شده تا شایعه‌های زیادی برای او به وجود بیاید و عده‌ای عدم برگزاری کنسرت را به صدای مخصوصش ربط بدهند و بگویند توان اجرای زنده را ندارد. زیرا کمتر خواننده‌ای پیدا می‌شود که با آن سابقه تا به امروز کنسرتی برگزار نکرده باشد.

پیش از انتشار اولین آلبوم رسمی، چاووشی بهانه کنسرت نگذاشتنش را نداشتن مجوز و نبود امکانات اعلام کرد. پس از مجوز گرفتن اما به هوادارانش اعلام کرد که قرار است بعد از آلبوم «ژاکت» کنسرتی برگزار کند اما این وعده هر دفعه به انتشار آلبوم بعدی موکول شد و تا به امروز هم اتفاق نیفتاده است. بعضی از هوادارانش به این رفتارهایش عادت کرده‌اند. این که اعلام می‌کند در برنامه‌‎ای تلویزیونی حضور خواهد داشت اما دقیقه نود دست مجری را در پوست گردو می‌گذارد و یا به علت توهین‌ها و انتقادات‌های شدید خشمکین شود و دستور متوقف کردن تمام فعالیت‌های صفحه‌های شخصیش را صادر کند.
220px-DC20010
شاید بتوان گفت که خواندن ترانه‌های فیلم «سنتوری» ساخته داریوش مهرجویی نقطه عطفی در کارنامه حرفه‌ای چاوشی بود. به این واسطه عده زیادی به هوادارن او افزوده شد و کسانی هم که با صدا و سبک او آشنایی نداشتند با صدایش آشنا شدند. بعد از آن قرار بود خواننده تیتراژ «چ» ساخته ابراهیم حاتمی کیا باشد. اما این اتفاق هم به علت اظهاراتی از سوی کارگردان این فیلم به هم خورد. چاوشی اعلام کرد بهتر است کماکان «سنتوری» اولین و آخرین تجربه سینمایی‌اش باشد.

اما این طور نبود. در بهمن ماه گذشته فیلم «لامپ صد» به کارگردانی سعید آقاخانی با صدای چاوشی بر روی پرده رفت و فروش خوبی هم داشت. حتی برخی اعلام کردند که شاید به دلیل حضور چاوشی میزان مخاطبان این فیلم افزایش یافته است.

این اواخر هم خبرها حاکی از آن است که طلسم حضور چاووشی در تلویزیون هم شکسته می‌شود. به این ترتیب قرار شده تا تیتراژ سریال «کیمیا» به کارگردانی جواد افشار را هم او بخواند. علاوه بر آن چاووشی اعلام کرد که با خواندن تیتراژ یک برنامه ترکیبی در نوروز امسال قصد دارد تا به هوادارانش عیدی بدهد.

برنامه «مهربانو» قرار است هر شب در ایام نوروز بر روی آنتن شبکه سوم سیما برود و چاووشی هم با قطعه‌ای به نام «مادر» در این برنامه حضور دارد. موسیقی این قطعه ساخته خود چاووشی، تنظیم آن بر عهده بهروز صفاریان و ترانه آن سروده حسین صفا است.

به گزارش فرارو؛ آلبوم «پاروی بی‌قایق» چاوشی با ۱۹۹۱ رای در سایت «موسیقی ما» توانسته امتیاز ۶۲ درصد آرا را دریافت کند و در لیست ۱۰ آلبوم محبوب سال قرار بگیرد.