پیمان جبلی رییس صداوسیما شد

0
73

با پایان یافتن دوره مسئولیت علی‌عسکری در سازمان صداوسیما، سیّدعلی خامنه‌ای در حکمی پیمان جبلی را به ریاست آن سازمان منصوب، و بر مواردی همچون «ارتقاء سطح آگاهی و معرفت عمومی»، «هدایت فرهنگی»، «تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی»،«پراکندن امیدو نشاط» و «ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی» به‌عنوان اولویت‌های کاری رسانه ملی در دوره جدید تأکید کردند.

رئیس جدید صداوسیما، سال ۱۳۴۵ در محله شمیران تهران به دنیا آمد. جبلی در سال‌های حضور در رسانه ملی، عرصه‌های گوناگون روزنامه‌نگاری و کار خبر رادیو و تلویزیونی را آزموده و علاوه بر دانش و تحصیلات آکادمیک، تجربه‌های گسترده عملی در سطوح مختلف اجرایی و برنامه سازی داشته است.

جبلی در سال ۱۳۷۲ مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته معارف اسلامی و تبلیغ از دانشگاه امام صادق اخذ کرد و در سال ۱۳۸۳ در رشته فرهنگ و ارتباطات، با مدرک دکتری از دانشگاه امام صادق فارغ التحصیل شد.

رسانه‌های داخلی نوشنتد؛ او در معاونت سیاسی صداوسیما مسئولیت‌های مختلفی در بخش خبر داشته و هم‌زمان فعالیت آکادمیک هم داشت؛ پیش از معاونت برون مرزی صداوسیما، عضویت در هیئت علمی دانشگاه صداوسیما، معاونت خبر صداوسیما، دبیری اخبار خارجی بخش شامگاهی رادیو، دبیری اخبار خارجی و داخلی اخبار تلویزیون، سردبیری اخبار سراسری شبکه دو سیما، مدیرکلی اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیرکلی اخبار شبکه العالم، مدیریت دفتر شبکه العالم در بیروت را در کارنامه خود دارد.

معاونت رسانه‌ای دبیر شورای عالی امنیت ملی در زمان تصدی سعید جلیلی نیز از دیگر مسئولیت‌های پیمان جبلی بوده است.

پیمان جدید همچنین طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در تونس، فعالیت کرد.

از مهم‌ترین عملکردها دوران تصدی معاونت برون‌مرزی توسط پیمان جبلی می‌توان به تأسیس خبرگزاری تصویری بین‌المللی «ایران پرس»، افتتاح شبکه جدید «العالم سوریه» و راه‌اندازی دو شبکه رادیووتلویزیونی اینترنتی «هوسا» و «پرس‌تی‌وی فرانسوی» اشاره کرد.

گفته می‌شود او به زبان عربی تسلط دارد.علی‌عسکری از ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۹۵ رییس سازمان صداوسیما بود.