پیشنهاد اروپا به پرزیدنت ترامپ: جمهوری اسلامی را تحریم کنید اما در برجام بمانید

0
199

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حدود دو ماه، تا دوازدهم ماه مه آینده، به کشورهای اروپایی امضاء کننده توافق اتمی با جمهوری اسلامی موسوم به برجام مهلت داده است «نقایص» این توافق را اصلاح کنند که در غیر اینصورت به گفته او آمریکا از برجام خارج خواهد شد. با این حال برخی منابع می گویند اتحادیه اروپا پیشنهاد جدیدی برای پرزیدنت ترامپ درباره توافق هسته ای جمهوری اسلامی مطرح کرده است.

خبرگزاری رویترز با استناد به سندی که می گوید محرمانه است، از پیشنهاد بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی امضاء کننده برجام خبر داده است تا با وضع تحریم های جدیدی برای دخالت جمهوری اسلامی در سوریه و برنامه موشک بالستیک ایران، پرزیدنت ترامپ را برای حفظ برجام ترغیب کنند.

فرانسه: فشار بر جمهوری اسلامی

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که دو هفته پیش به تهران سفر کرده بود از اتحادیه اروپا در روز دوشنبه خواست که تحریم های سختی را علیه جمهوری اسلامی به خاطر برنامه موشکی و دخالت این کشور در جنگ داخلی سوریه اعمال کند. او که برای دیدار با همتایان اروپایی خود وارد بروکسل شده است، این سخنان را به خبرنگاران اعلام کرد.

ژان ایو لودریان گفت مصمم هستیم که اطمینان یابیم توافق وین (توافق هسته ای با جمهوری اسلامی) محترم شمرده می شود.

وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه گفت باید به توافق اتمی با جمهوری اسلامی احترام گذاشت اما، عملکرد جمهوری اسلامی در تولید موشک های بالستیک و نقش سئوال برانگیز تهران در خاورمیانه، نباید از توافق بیرون بماند.

رویترز می گوید در این سند به انتقال موشک های جمهوری اسلامی به سوریه و همچنین انتقال دانش فنی برای تولید آنها در سوریه و به انتقال موشک ها به حوثی ها در یمن و حزب الله لبنان اشاره شده است.

موضع آمریکا

از زمان روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ فشارها بر جمهوری اسلامی برای برنامه موشکی، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر افزایش یافته است.

پرزیدنت ترامپ مهرماه، بار دیگر پایبندی جمهوری اسلامی به برجام را گواهی نکرد و افزود که اگر جامعه جهانی تن به تغییرات مورد نظر که آمریکا برای پر کردن خلاء های برجام تن ندهد، واشنگتن از آن خارج می شود.

ایالات متحده آمریکا جمهوری اسلامی را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، جمهوری اسلامی از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

در یکسال اخیر جمهوری اسلامی چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت جمهوری اسلامی در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

در ماههای اخیر فرانسه و انگلیس از جمهوری اسلامی برای برنامه موشکی انتقاد کرده اند و حتی وزیر خارجه فرانسه سفری به تهران داشته است.

رایزنی اروپایی ها

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بدون اشاره به چنین سندی گفت هیچ پیشنهاد رسمی برای وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ارائه نشده است: «هیچ پیشنهادی برای تحریم های بیشتر علیه جمهوری اسلامی وجود ندارد. تمرکز امروز ما بر ادامه اجرای کامل توافق اتمی است. سه کشور امضاء کننده و همچنین، روسیه، چین، آمریکا و جمهوری اسلامی، دو روز قبل بر اجرای توافق که اکنون در حال اجراست تاکید کردند و باید به اجرای آن متعهد باشند.»

خانم موگرینی همچنین در باره دخالت جمهوری اسلامی در سوریه گفت: از ایران، روسیه و ترکیه می خواهد به وعده خود برای تنش زدایی در مناطق مشخص شده در سوریه عمل کنند.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز ضمن تاکید بر اجرای برجام گفت اتحادیه اروپا به تبادل نظر با آمریکا ادامه می دهد: «امروز می خواهیم در باره توافق اتمی و اجرای کامل آن گفتگو کنیم و معتقدیم منافع بسیاری برایمان دارد. اما، موضوع دشوار این است که ما با همکاران فرانسوی و بریتانیایی خود در حال تبادل نظر با آمریکا هستیم و باید در باره تصمیم آمریکا گفتگو کنیم. با این حال، ما برای اجرای توافق، همانگونه که تعریف شده است، تلاش می کنیم.»

در همین حال، شرکت انرژی فرانسوی توتال، برای کسب معافیت از احیای احتمالی تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی تلاش می کند که بتواند قرارداد ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری توسعه میدان گاز پارس جنوبی در ایران را وارد مرحله اجرایی کند.

به گزارش صدای آمریکا؛ مدیر اجرایی توتال گفته است اگر رئیس جمهوری آمریکا تصمیم به ادامه تعلیق تحریم ها بگیرد، توتال برای اجرای قرارداد اقدام خواهد کرد و اگر تصمیم به احیای تحریم ها بگیرد، آن وقت، توتال برای کسب معافیت از آن اقدام خواهد کرد.