پیشمرگ‌ها هشدار بغداد را رد کردند

0
156

در حالی که عراقی‌ها منتظرند ببینند که بعد از هشدار و ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی دولت بغداد برای دولت اقلیم جهت تخلیه چاه‌های نفت کرکوک چه اتفاقی خواهد افتاد، یک مقام امنیتی کرد به رویترز گفت: نیروهای پیشمرگ هشدار نیروهای شبه نظامی عراقی را مبنی بر خروج از مناطق مهم در جنوب کرکوک نمی‌پذیرد.

به گزارش ایسنا، این مسؤول شورای امنیتی دولت کردستان عراق خبرگزاری رویترز اعلام کرد، نیروهای حشد شعبی اساسا از سوی ایران آموزش داده شده‌اند و تا بامداد امروز (یکشنبه) به وقت گرینویچ به پیشمرگ‌ها مهلت داده بودند از موقعیت‌های خود در شمال چهارراه‌هایی که به “مکتب خالد” معروف است، عقب‌نشینی کنند.

این مسؤول افزود: این موقعیت امکان دسترسی به پایگاهی هوایی و برخی میادین نفتی واقع در منطقه‌ کرکوک را فراهم می‌کند اما کردها بر شهر کرکوک و اطراف آن از جمله میادین نفتی تسلط دارند.

مهلت تعیین شده دولت عراق برای تخلیه چاه‌های نفت کرکوک پایان یافته در حالی که خطوط تماس نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ها در جنوب کرکوک شاهد حالت آماده باش دو طرف است.

وزارت کشور عراق تاکید کرده است، نیروهای پلیس فدرال را در مناطق مورد نظر مستقر می‌کند.

قاسم الاعرجی، وزیر کشور عراق گفت: ما شروع به استقرار نیروها در استان کرکوک در راستای طرحی با هدف بازگرداندن اوضاع به وضعیت قبل از تابستان سال ۲۰۱۴ کرده‌ایم.

از سوی دیگر، سعد الحدیثی، سخنگوی حیدر العبادی، نخست وزیر عراق تکذیب کرده که مهلتی به نیروهای پیشمرگ کرد برای عقب‌نشینی از مقرهایشان در استان کرکوک داده باشد.

اما وی در عین حال به اسکای نیوز عربی گفت: نیروهای عراقی مجددا در استان کرکوک و در مواضعی که قبل از سال ۲۰۱۴ بودند، مستقر خواهند شد.

پیشتر یک مقام کرد گفته بود، نیروهای عراقی که مشخص نکرده بود حشد شعبی بوده‌اند یا نیروهای ارتش عراق به پیشمرگ‌ها تا پایان شب گذشته مهلت داده بودند از مواضعی که در سال ۲۰۱۴ بر آن مسلط شدند، عقب‌نشینی کنند تا درگیری احتمالی رخ ندهد.

البته نیروهای عراقی بدون هیچ درگیری به همراه کاروانی از تانک و دیگر تجهیزات طی چند روز گذشته برخی مواضعی که در دست نیروهای پیشمرگ در مناطق تازه و بشیر در جنوب کرکوک بود، به دست گرفتند و نیروهای پیشمرگ از این مواضع عقب‌نشینی کردند.

مطلب قبلیحمایت اد رویس و اعضای ارشد مجلس نمایندگان از استراتژی ترامپ علیه جمهوری اسلامی
مطلب بعدیدولت ۴٧ هزار میلیارد تومان کم آورد
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...