پیرو تحریم‌های آمریکا توتال و جنرال الکتریک ایران را ترک می‌کنند

0
309

پاتریک پویانه، مدیر کل شرکت فرانسوی توتال، اعلام کرد که به دلیل تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی شرکت نفتی توتال از حضور در طرح توسعۀ میدان گازی پارس جنوبی صرف نظر می کند. دولت ایران دو ماه به توتال فرصت داده بود که برای شرکت در این طرح از دولت آمریکا تقاضای معافیت بکند.

اکنون مدیر کل شرکت فرانسوی توتال اعتراف می کند که تمام تلاش های وی برای دریافت معافیت از دولت آمریکا بی نتیجه بوده و حمایت دولت فرانسه از توتال نیز نتیجه ای نداشته است.

پاتریک پویانه تأکید کرده است که راهبرد کنونی دولت آمریکا در قبال رژیم جمهوری اسلامی اعمال بیشترین مجازات ها به منظور خفه کردن رژیم تهران است و به همین دلیل دولت واشنگتن اقدامی نخواهد کرد که نشاندهندۀ ضعف در تصمیم گیری آن در قبال جمهوری اسلامی باشد.

پاتریک پویانه در ادامه افزوده است که توتال در ایران حضور نخواهد یافت و مادام که سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی به همین منوال باشد توتال نیز تغییری در تصمیم خود نخواهد داد.

شرکت نفتی توتال نخستین شرکت فرانسوی و پنجمین شرکت قدرتمند اروپا به شمار می رود. درآمد خالص آن در سال ٢٠۱۵ به ١۷١ میلیارد یورو بالغ شد. توتال  بیش از ١٠٠ هزار شاغل در ١۳٠ کشور دارد و همچنین صاحب ۱۶ هزار جایگاه توزیع سوخت در جهان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ همزمان شرکت “جنرال الکتریک” نیز اعلام کرد که پیرو تصمیم دولت آمریکا، به فعالیت هایش در ایران پیش از ماه نوامبر آینده خاتمه می دهد. دولت آمریکا شش ماه یعنی تا چهارم نوامبر آینده به شرکت های خارجی فرصت داده که کلیه قراردادهای قدیمی شان را با دولت جمهوری اسلامی لغو و از امضای قراردادهای جدید با این کشور خودداری کنند.