پیدا شدن گذرنامه‌های جعلی سوری در آلمان

0
170

نهاد‌های اطلاعاتی آلمان می‌گویند حدود ۱۲ پناهجوی ساکن این کشور دارای گذرنامه‌های جعلی سوری شبیه به گذرنامه‌های عاملان ترور پاریس هستند. اما هنوز مشخص نیست که این پناهجویان هم اینک در کدام بخش کشور اسکان داده شده‌اند.

روزنامه آلمانی “بیلد” به نقل از منابع مرتبط با سازمان‌های اطلاعاتی آلمان گزارش داده که حدود ۱۲ پناهجو در این کشور با گذرنامه‌های جعلی ‌سوری مخفی شده‌اند که گذرنامه‌هایشان در همان کارگاهی جعل شده که گذرنامه‌های دو عامل ترور پاریس در آنجا درست شده بود.

این گذرنامه‌های جعلی در اصل گذرنامه‌های دزدیده شده از شهر رقه، پایتخت خودخوانده گروه تروریستی “دولت اسلامی” هستند که جاعلان هویت صاحبان‌شان را دستکاری کرده‌اند.

به گفته نهادهای اطلاعاتی آلمان این گذرنامه‌های جعلی همان ویژگی‌هایی را دارند که گذرنامه‌های دو عامل ترور پاریس نیز دارای آن بوده‌اند. روزنامه “بیلد” نوشته است که این گذرنامه‌ها پیش از واقعه تروریستی پاریس در روز ۱۳ نوامبر به هنگام ورود به آلمان نشان داده شده و یک کپی از آنها گرفته شده است.

در این بین هیچ‌گونه اثر انگشتی از پناهجوی واقعی یا صوری که گذرنامه را ارائه داده، گرفته نشده است. به نوشته “بیلد” نهادهای اطلاعاتی آلمان هیچ‌ اطلاعی از اینکه صاحبان این گذرنامه‌های جعلی در حال حاضر در کدام قسمت این کشور اسکان داده شده‌اند، ندارند.

دو عامل تروریستی پاریس که گذرنامه‌های جعلی داشته‌اند، در مسیر خود از جزیره لروس در یونان به سمت فرانسه بازرسی شده بودند.

ربودن گذرنامه‌های سفید

گروه تروریستی “دولت اسلامی” با تصرف شهرهایی در عراق، سوریه و لیبی موفق شده تا کنترل ساختمان‌های دولتی را در اختیار گرفته و هزاران نسخه از گذرنامه‌های اصلی و دستگاه‌های چاپ آنها را برباید. روزنامه بیلد پیش‌تر گزارش داده بود که این گذرنامه‌های سفید در بازار سیاه هزار تا ۱۵۰۰ دلار به فروش می‌رسند.

در ماه مارس روزنامه “ولت ام زونتاگ” نوشته بود که نزدیک به ۳۸۰۰ نسخه گذرنامه سفید در شهر رقه به دست “دولت اسلامی” افتاده است.

اداره حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا “فرونتکس” به تازگی نسبت به خطر گذرنامه‌های جعلی یا دزدیده شده هشدار داده و گفته بود، هر چند مأموران مرزی به دقت گذرنامه‌هایی را که پناهجویان به هنگام ورود به اتحادیه اروپا ارائه می‌دهند، کنترل می‌کنند با این حال این گذرنامه‌ها از دید این نهاد، اعتبار چندانی ندارند.

به گزارش دویچه وله؛ طبق آمار اداره مهاجرت و پناهجویی آلمان نزدیک به ۲۹۰ هزار پناهجو از اواخر ماه سپتامبر وارد این این کشور شده‌اند که مشخصاتشان به طور دقیق ثبت نشده است.