پیام مدیر برلیناله برای حضور پناهی در این جشنواره

0
132

دیتر کاسلیک مدیر جشنواره فیلم برلین ابراز امیدواری کرد جعفر پناهی فیلمساز ایرانی در برلیناله حضور یابد.

 مدیر جشنواره برلین که امسال نمایش دهنده فیلم جدید جعفر پناهی با عنوان «تاکسی» خواهد بود، با این پیام جلو آمده است: ما جعفر پناهی را دعوت کردیم اما دولت جمهوری اسلامی باید اجازه خروج او از کشور را صادر کند. 

وی افزوده است: ما امیدواریم و این احساس را داریم که تغییراتی در ایران در حال وقع است.

کاسلیک که از سال ۲۰۰۱ مدیر این جشنواره است، امسال شماری از کارگردان‌های درجه یک از جمله ورنر هرتسوگ را در برلیناله دارد. شماری بازیگران درجه یک زن از ژولیت بینوش تا نیکول کیدمن نیز در این جشنواره حضور خواهند داشت.

«تاکسی» در حالی در ایران و با دوربین موبایل ساخته شده که جعفر پناهی اجازه فیلمسازی ندارد. وی در این فیلم که به تمامی در یک تاکسی گرفته شده، افراد مختلف جامعه را که سوار اتومبیل می‌شوند، سوژه خود قرار داده است.

این فیلم از جمله رقبای دریافت جایزه خرس طلایی امسال است که در کنار فیلم‌هایی چون «۴۵ سال» ساخته اندرو هِی و «خاطرات یک پیشخدمت» ساخته بنوآ ژکو فیلمساز فرانسوی برای بخش رقابتی انتخاب شده است.

دارن آرنوفسکی کارگردان فیلم «قوی سیاه» مدیریت هیات داوران این فستیوال را بر عهده خواهد داشت و برندگان خود را در مراسمی که روز چهاردهم ماه فوریه در برلین برگزار می‌شود، معرفی خواهد کرد.

«تاکسی» به جشنواره لوکزامبورگ هم راه یافته و در بخش مسابقه جشنواره پذیرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه،شصت‌وپنجمین جشنواره فیلم برلین از ۵ تا ۱۵ فوریه برگزار می‌شود.